elk.gmina.pl

Wiejska gmina Ełk dopłaci seniorom do leków. Ale z pomysłem nie jest pierwsza

Na ostatniej sesji Rady Gminy Ełk jednogłośnie został przyjęty „Gminny program osłonowy w zakresie zmniejszenia wydatków poniesionych na leki przez mieszkańców gminy”.

Celem programu jest pomoc finansowa adresowana do osób powyżej 65 roku życia oraz emerytów i rencistów ponoszących wydatki na zakup leków zleconych przez lekarza, będących mieszkańcami Gminy Ełk tzn. zameldowanych na pobyt stały.

— Chcemy pomóc tym, którzy naprawdę są chorzy i wydają dużo na leki — mówi Tomasz Osewski. — Na zwrot może liczyć każdy, kto wyda na leki więcej niż 50 zł miesięcznie — czytamy na urzędowej stronie internetowej gminy.

— Jako pierwsza w Polsce gmina pomagamy najstarszym mieszkańcom w zakupie leków — mówi Tomasz Osewski.

Jednak już w 2018 roku Białystok uruchomił podobny program osłonowy mający na celu dopłatę do leków. Takie programy uruchomiono też w Supraślu, Chełmży czy Gryfinie.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie?
Dofinansowanie będzie przysługiwało osobie, której miesięczne wydatki na zakup leków zleconych przez lekarza w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku przekroczą kwotę 50 zł, osobom samotnym, których dochód nie przekroczy 300% kryterium dochodowego lub dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 200% kryterium dochodowego.

Pomoc finansowa w zakresie zmniejszenia wydatków poniesionych na zakup leków zleconych przez lekarza jest przyznawana w wysokości wydatków poniesionych na ten cel przez osoby uprawnione w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku (wniosek może obejmować faktury z kilku miesięcy, jednak do zwrotu będą brane pod uwagę wydatki z miesiąca poprzedzającego jego złożenie), jednak łącznie nie może być wyższa od kwoty:
1) 30% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie w przypadku jednej osoby uprawnionej,
2) 40% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie w przypadku dwóch osób uprawnionych,
3) 60% kryterium dochodowego na osobę w rodzinie w przypadku trzech i większej liczby osób uprawnionych.

Wsparcie w zakresie zmniejszenia wydatków poniesionych na leki będzie przyznawane na pisemny wniosek osoby uprawnionej, na specjalnym druku do którego, trzeba będzie dołączyć:
1) dokumenty potwierdzające wysokość dochodu osoby uprawnionej, a w przypadku osoby w rodzinie — potwierdzające wysokość dochodów rodziny (sposób ustalania i dokumentowania dochodu.
2) oryginał faktury wystawionej przez aptekę, obejmującej jedynie leki wydane na podstawie recepty, zawierającej: dane osoby, na której rzecz nastąpiła realizacja recepty, nazwę wydanego leku, jego cenę i ogólną kwotę do zapłaty.
3) kserokopię recepty wystawionej na nazwisko osoby uprawnionej obejmującej leki wymienione w fakturze lub wydruk recepty elektronicznej.

W przypadku wydania tzw. zamiennika lub leku recepturowego dołączona do wniosku faktura, lub kserokopia recepty (wydruk recepty elektronicznej) powinny być uzupełnione adnotacją apteki potwierdzającą ten fakt.
W przypadku, gdy wniosek obejmuje więcej niż jedną osobę uprawnioną w rodzinie prowadzącej wspólne gospodarstwo domowe, wnioskodawca składa jeden wniosek w imieniu wszystkich osób uprawnionych. Wniosek składa się nie częściej niż raz w miesiącu.
Wniosek należy złożyć w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Ełku.

Komu nie przysługuje dofinansowanie?
Pomoc nie przysługuje, jeśli osobie uprawnionej lub członkowi jej rodziny pozostającemu we wspólnym gospodarstwie domowym w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku, przyznano zasiłek celowy lub specjalny zasiłek celowy na leki. Mieszkańcom domów pomocy społecznej, osobom przebywającym w szpitalu i innych instytucjach zapewniających całodobową opiekę i leczenie oraz osobom odbywającym karę pozbawienia wolności i tymczasowo aresztowanym.

WAŻNE: program osłonowy realizowany będzie w okresie od l stycznia 2020 r. do 31 grudnia 2023 r.