Wojewoda nie „klepnął”. Zamieszanie z publikacją uchwały śmieciowej w Dzienniku Urzędowym

Spore zamieszanie na Facebooku spowodowało zamieszczenie informacji o publikacji w Dzienniku Urzędowym uchwały w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, ustalenia stawki opłaty oraz stawki za pojemnik o określonej pojemności.

Publikacja uchwały odebrana została jakoby wojewoda „przyklepał” uchwałę, co ma oznaczać, że wszystko z nią w porządku. A to nieprawda.

Przede wszystkim należałoby zacząć od tego, że organem nadzoru dla uchwały dotyczącej wyboru metody ustalenia opłaty za śmieci jest Regionalna Izba Obrachunkowa. I to ona może unieważnić uchwałę w całości lub w części, jeśli będą ku temu powody.
Pisząc w skrócie: wojewoda nie ma kompetencji do wpływania na treść takiej uchwały.

Co oznacza w tym przypadku publikacja w Dzienniku Urzędowym?

— Ta uchwała nie podlega nadzorowi wojewody — mówi Krzysztof Guzek rzecznik prasowy wojewody warmińsko-mazurskiego. — Do nas, jak wpływa uchwała, to musimy ją opublikować, bo takie jest prawo. W przypadku uchwał dotyczących finansów nadzór sprawuje RIO. To, że została opublikowana, nie oznacza też, że wojewoda ją sprawdził.

Oznacza to, że wojewoda podał do publicznej wiadomości informację, że Rada Miasta Ełku uchwaliła taki akt prawny. Uchwały, nad którymi nie ma nadzoru wojewody, publikowane są niejako z automatu oraz czasami na wniosek danego organu. Publikacja nie oznacza też, że taki akt prawny nie zostanie uchylony.

Publikacje uchwał, w wojewódzkich dziennikach, dotyczących opłat za śmieci, nad którymi wojewoda nie ma nadzoru, spowodowały, że duża część samorządów, w tym także nasz, odczytują je jako obowiązujące, czyli zgodne z prawem uchwały. Często też dzienniki są „ściągawką” dla samorządów, w sprawie podjęcia uchwał. Publikacje uchwał sugerują, że zostały one podjęte w sposób prawidłowy. I o ile w większości opublikowanych aktów tak jest, to niestety w przypadku wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, sprawa ma się całkiem inaczej.

Organem właściwym do unieważnienia uchwały śmieciowej dotyczącej opłat jest RIO, dlatego też ciężko jest znaleźć rozstrzygnięcia nadzorcze wojewodów w tej konkretnej sprawie. Natomiast jeżeli uchwała będzie niezgodna z prawem, Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej unieważni taką uchwałę i ta także będzie opublikowana w dzienniku urzędowym.