Wojewódzkie obchody Dnia Edukacji Narodowej w Ełku

Nauczyciele i pracownicy oświaty z Warmii i Mazur spotkali się w piątek (14 października) w Ełckim Centrum Kultury, by świętować Dzień Edukacji Narodowej. Były liczne przemówienia, życzenia oraz wyróżnienia dla zasłużonych pedagogów. W spotkaniu wzięła udział Teresa Wargocka, sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, która przyjechała do Ełku na zaproszenie posła Wojciecha Kossakowskiego.

– Dzień Edukacji Narodowej jest świętem państwowym, podczas którego w sposób szczególny dziękujemy nauczycielom i pracownikom oświaty za trud włożony w wychowanie młodego pokolenia — powiedziała Wargocka.- Został ustanowiony 14 października, po to, by przywrócić z pamięci to wielkie wydarzenie, jakim było powołanie Komisji Edukacji Narodowej w 1773 r., gdy Polska chyliła się ku upadkowi. Ówcześni wielcy Polacy mieli tę świadomość, że edukacja jest filarem społeczeństwa, że buduje naród i kształtuje młode pokolenia. Szanowni państwo, z okazji Dnia Edukacji Narodowej, składam państwu serdeczne życzenia satysfakcji, zadowolenia, uznania.

Życzenia złożył nauczycielom również Wojciech Kossakowski.
– Dzień Edukacji Narodowej to dzień wyjątkowy — powiedział Wojciech Kossakowski. – W tym dniu w sposób szczególny uświadamiamy sobie, jak ogromna jest rola wszystkich pracowników oświaty, którzy swoją postawą potrafią kształtować młode pokolenia, czyniąc wiedzę dostępną i zrozumiałą. Pedagogom, nauczycielom, pracownikom oświaty, dziękuję za poświęcenie i zaangażowanie w pracę. Życzę, aby niełatwa misja pedagoga dawała nieustanną satysfakcję, była źródłem inspiracji dla ciekawych rozwiązań dydaktycznych i wychowawczych, przynosiła jeszcze lepsze efekty i świadomość, że budują państwo fundamenty lepszej przyszłości.

W imieniu marszałka województwa warmińsko-mazurskiego życzenia złożył nauczycielom Adam Dobkowski, kierownik biura regionalnego w Ełku.
– Życzę wszystkim pracownikom oświaty satysfakcji z pracy, uśmiechu dzieci, szacunku rodziców oraz wszelkiej pomyślności — powiedział Adam Dobkowski.

W trakcie uroczystości dyrektorom i nauczycielom wręczone zostały odznaczenia, medale i nagrody z okazji Dnia Edukacji Narodowej.