O tym, że powstała inicjatywa referendalna w sprawie odwołania wójta Tomasza Osewskiego pisaliśmy w poprzednim numerze. Półtora miesiąca trwało zbieranie podpisów osób, które chcą poprzeć inicjatywę odwołania obecnego włodarza Tomasza Osewskiego. Mieszkańcy, którzy poparli komitet referendalny, na karcie wpisywali swoje dane (imię i nazwisko), adres oraz numer ewidencyjny PESEL, datę udzielenia poparcia. Dane potwierdzali własnoręcznym podpisem. Wycofanie już udzielonego poparcia jest więc bezskuteczne.
W dniu 24 lutego 2016 r. Pełnomocnik Grupy Inicjatywnej przekazał Komisarzowi Wyborczemu w Olsztynie wniosek mieszkańców o przeprowadzenie referendum gminnego w sprawie odwołania wójta gminy Ełk Tomasza Osewskiego przed upływem kadencji. Do wniosku dołączono karty, w ilości 84 szt. zawierające podpisy mieszkańców w ilości 1625 szt., którzy poparli inicjatywę przeprowadzenia referendum w sprawie odwołania wójta gminy Ełk Tomasza Osewskiego. Komisarz wyborczy ma teraz maksymalnie 30 dni na weryfikację złożonych dokumentów — mówi Dorota Białowąs z olsztyńskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
Powodem zainicjowania referendum jest niewypełnianie przez wójta Tomasza Osewskiego obowiązków dbania o dobro mieszkańców, a także podejmowanie decyzji świadczących o braku wiedzy i umiejętności zarządzania, tj. m.in.: niewielkie wydatki na gminne inwestycje, rozrost administracji urzędu gminy, znaczny wzrost dopłat z budżetu gminy do wody na 2016 r., zmniejszenie wydatków na oświatę, zwalnianie pracowników z naruszeniem prawa i wypłacanie w związku z tym dużych odszkodowań z budżetu gminy. Pobieranie przez wójta Osewskiego znacznie większego wynagrodzenia niż jego poprzednik jak zaczynał pracę. Ignorowanie głosu mieszkańców, niedostosowanie rozkładów MZK do potrzeb mieszkańców — czytamy w uzasadnieniu.
Referendum w sprawie odwołania organu jednostki samorządu terytorialnego pochodzącego z wyborów bezpośrednich jest ważne w przypadku, gdy udział w nim wzięło nie mniej niż 3/5 liczby biorących udział w wyborze odwoływanego organu. Referendum w sprawie odwołania wójta gminy Ełk będzie ważne, jeśli udział w nim weźmie co najmniej 2.117 osób. (8747 mieszkańców uprawnionych do głosowania w gminie Ełk- przyp. red.) – Orientacyjny koszt ewentualnego referendum w sprawie odwołania wójta gminy Ełk powinien zamknąć się w kwocie 35 600,00 zł (koszty gminy 26 100,00 zł i koszty komisarza wyborczego 9 500,00 zł) – mówi Dorota Białowąs. – Nadmieniam, że kampania referendalna rozpocznie się z dniem ewentualnego wydania przez Komisarza Wyborczego postanowienia w sprawie referendum. W razie podejrzenia popełnienia po tej dacie czynów zabronionych (przestępstw lub wykroczeń) należy zawiadomienia w tym zakresie kierować do organów ścigania (policja lub prokuratura).
Szymaszko
6 Komentarze
Obecny byłby górą, gdyby nie jedna rzecz
Koszt referendum + koszt ewentualnych wyborów. Stary wójt nie może się pogodzić z przegraną 🙂
żal tego wojta, ale takiego ma doradce od wizerunku, to na pewno wszystko przez niego
Gdyby nie słuchał się swojego przybocznego, może dziś nie byłoby tego tematu 🙁
zgadzam sie z obserwatorem
czas na zmianę. oj, teraz to poznamy prawdziwa twarz naszego Pana, walka bedzie zazarta. tylko czy wojt wie ilu bedzie mial przeciwnikow?
Comments are closed.