Od dziś cała Polska jest w strefie czerwonej, a wraz z nią obowiązują nowe obostrzenia związane z pandemią koronawirusa.
Podczas wczorajszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przedstawił zalecenia dotyczące przemieszczania się seniorów. „Wprowadzam program +Ochrona seniorów+. Prosimy seniorów powyżej 70. roku życia, którzy nie świadczą pracy o nieprzemieszczanie się, w miarę możliwości o niewychodzenie z domu” – mówił.
Ograniczenia przemieszczania się nie obejmują zaspokojenia niezbędnych potrzeb życiowych, wykonywania czynności zawodowych i uczestniczenia w wydarzeniach kultu religijnego. Uruchomiony zostanie program Korpus Wsparcia Seniorów.
Na pytanie dziennikarzy, czy wspomnianych seniorów obowiązuje zakaz wychodzenia z domu, premier odpowiedział, że jest to apel.
Jednak z treści rozporządzenia wynika, że seniorzy mogą przemieszczać się wyłącznie tylko w trzech wypadkach. A mianowicie, wyłącznie w celu: wykonywania czynności zawodowych lub służbowych; zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego; sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych.
Oznacza to, że seniorzy mogą opuszczać swój dom tylko w tych wyjątkowych, wskazanych w rozporządzeniu sytuacjach. Co ważne, rozporządzenie nie przewiduje żadnych kar za złamanie tego zapisu. Nie mniej jednak daje podstawy do kontrolowania przez odpowiednie służby „uzasadnianego wyjścia”.

Dla seniorów zostanie uruchomiona specjalna darmowa infolinia pod numerem telefonu: 22 505 11 11. Dzwoniąc pod ten numer, seniorzy będą mogli poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które w wyniku obostrzeń będą utrudnione. Seniorzy będą mogli uzyskać wsparcie m.in. przy zrobieniu i dostarczeniu zakupów, a sama usługa (z wyjątkiem wartości samych zakupów) będzie bezpłatna. Dostarczenie zakupów nie przysługuje jednak osobie, która korzysta z usług opiekuńczych, bądź specjalistycznych usług opiekuńczych.
Dane kontaktowe zgłaszającego się seniora będą przekazywane do właściwego terytorialnie ośrodka pomocy społecznej. Następnie to ośrodki pomocy społecznej będą kontaktować się z osobą zainteresowaną w celu ustalenia zakresu pomocy. W tę formę wsparcia poza ośrodkami pomocy społecznej będą zaangażowani także wolontariusze i organizacje pozarządowe oraz Ochotnicza Straż Pożarna, Wojska Obrony Terytorialnej i harcerze.
Rejestr seniorów, którzy zdecydowali się na pozostanie w domu i potrzebują wsparcia wolontariuszy, będą prowadziły gminy. Samorząd będzie mógł skorzystać z dofinansowania z budżetu państwa na zorganizowanie usług wsparcia, w tym na zatrudnienie nowych pracowników, przyznanie dodatków zadaniowych.
Źródło PAP – Mateusz Roszak/ R. Szymaszko