Ełk – miasto, które dusi się w swoich granicach. Czy czas na rozbiór Gminy Ełk?

Ełk od lat boryka się z brakiem terenów inwestycyjnych, a jego rozwój urbanistyczny ogranicza pierścieniowa struktura Gminy Ełk (wiejska), która szczelnie otacza miasto. Problem ten wielokrotnie był podnoszony, ale rozwiązania, choć wielokrotnie dyskutowane, nie doczekały się konkretnych działań. Czy zatem nadszedł czas na radykalne zmiany? Może najlepszym rozwiązaniem byłby rozbiór Gminy Ełk i rozszerzenie granic miasta?

Gmina w mieście – czy to zdrowe?

Sytuacja, w której siedziba urzędu gminy wiejskiej znajduje się na terenie miasta, a wójt gminy, Tomasz Osewski, mieszka w Ełku, rodzi liczne pytania. Dlaczego instytucje publiczne i liderzy gminy wiejskiej mają swoją codzienną siedzibę w mieście, które teoretycznie nie należy do ich administracyjnych kompetencji? To tworzy pewien paradoks – gmina, która powinna obsługiwać mieszkańców terenów wiejskich, korzysta z infrastruktury miejskiej. Czy nie jest to sytuacja sztucznie przedłużająca status quo, które dawno przestało być efektywne?

Ełk potrzebuje terenów inwestycyjnych

Ełk potrzebuje przestrzeni na inwestycje. Przyciągnięcie nowych przedsiębiorców, tworzenie miejsc pracy, budowa osiedli mieszkaniowych – wszystko to wymaga gruntów, których w obecnych granicach miasta po prostu brakuje. Sąsiedztwo Gminy Ełk (wiejskiej) wstrzymuje rozwój, blokując możliwość naturalnej ekspansji. Miasto nie może „oddychać”, a każdy nowy projekt musi być starannie wpasowywany w ograniczoną przestrzeń, co podnosi koszty i wydłuża procesy inwestycyjne.

Rozbiór gminy – realna opcja?

Zaproponowanie podziału Gminy Ełk mogłoby być odważnym, ale koniecznym krokiem. Włączenie części jej terenów do miasta mogłoby rozwiązać problem braku przestrzeni. Pozostałe wsie mogłyby zostać przyłączone do sąsiednich gmin wiejskich, takich jak Kalinowo, Prostki czy Stare Juchy. Tym sposobem, każdy samorząd skorzystałby z przekształcenia – Ełk miałby nowe tereny inwestycyjne, a sąsiednie gminy zyskałyby nowe sołectwa i mieszkańców, co przełożyłoby się na większe wpływy z podatków.

Kontrowersje i opór

Oczywiście, takie rozwiązanie napotkałoby na silny opór ze strony władz Gminy Ełk, a także części jej mieszkańców. Wielu obawia się, że przyłączenie do miasta wiązałoby się ze wzrostem kosztów życia i utratą wiejskiego charakteru tych terenów. Jednak, patrząc szerzej, nie można ignorować faktu, że rozwój miasta i jego potrzeby powinny mieć priorytet. To miasto generuje większość miejsc pracy, to w jego infrastrukturę inwestuje się najwięcej środków, a korzyści płynące z jego rozwoju wpływają również na gminy wiejskie.

Kiedy podejmiemy decyzję?

Zaniechanie tej dyskusji i dalsze ignorowanie problemu doprowadzą do sytuacji, w której Ełk zacznie tracić swoją pozycję. Inwestorzy już powoli zaczynają omijać miasto, wybierając bardziej otwarte na ekspansję sąsiednie miejscowości. Czas na odważne decyzje jest teraz – czy wójt Osewski i inne lokalne władze zrozumieją, że przedłużanie status quo działa na niekorzyść wszystkich?

Podsumowanie

Rozszerzenie granic Ełku jest nieuniknione, jeśli chcemy, aby miasto dalej się rozwijało. Podział Gminy Ełk i włączenie części jej terenów do miasta może być najlepszym rozwiązaniem, z którego skorzystają zarówno miasto, jak i sąsiednie gminy. To trudna, ale konieczna decyzja. Pytanie brzmi: czy lokalni liderzy będą mieli odwagę, by ją podjąć? I czy mieszkańcy byliby na to gotowi?