Miasto-gazeta.pl
ełcki portal informacyjny

Ferie zimowe z bonem turystycznym

Zbliżające się ferie zimowe to dobra okazja na wykorzystanie bonu turystycznego na dziecko. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że bonami turystycznymi można płacić jeszcze tylko do końca marca. W województwie warmińsko-mazurskim na 150,5 tys. przyznanych bonów turystycznych do całkowitego wykorzystania pozostało blisko 23,5 tys.

Niedługo na Warmii i Mazurach dzieci rozpoczną zimową przerwę od nauki. Rodzice, którzy jeszcze nie wykorzystali bonów turystycznych, mają okazję, by wykupić dziecku wyjazd czy inne atrakcje turystyczne na ten wolny czas. W naszym województwie do wykorzystania jest prawie 23,5 tys. bonów turystycznych, które nie zostały aktywowane, a także 127 tys. bonów aktywowanych i niewykorzystanych częściowo i całkowicie.

Warto się pospieszyć, zarówno z aktywacją, jak i realizacją płatności bonem, bo czasu na wykorzystanie zostało coraz mniej. Termin ważności bonu mija z ostatnim dniem marca tego roku. Rodzice i opiekunowie mają teraz doskonałą okazję do wykorzystania bonu na wyjazd i atrakcje swoich pociech podczas ferii zimowych. Miejsc, gdzie można zapłacić bonami w całym kraju, jest ponad 4,9 tys. A jeśli nie chcą wysyłać swoich dzieci gdzieś daleko, to z bonu można skorzystać również w województwie warmińsko-mazurskim. Płatność bonami przyjmuje tutaj prawie 1,5 tys. podmiotów turystycznych.

– Zarówno aktywacja, jak i płatność bonem turystycznym, jest bardzo prosta i nie przysparza żadnych trudności. Wystarczy wejść na swój profil PUE, odnaleźć po lewej stronie zakładkę Polski Bon Turystyczny i aktywować ją, podając swój adres email i numer telefonu komórkowego. Po aktywacji bonu na PUE ZUS, na adres e-mail przekazany zostanie kod obsługi płatności. Trzeba go podać, kiedy płaci się bonem za usługę hotelarską lub imprezę turystyczną na terenie Polski. Każda płatność jest potwierdzona jednorazowym kodem autoryzacyjnym, który jest wysłany SMS-em na podany wcześniej numer telefonu – tłumaczy Anna Grabowska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.

Do tej pory suma płatności zrealizowanych bonami przez rodziców z naszego regionu przekroczyła 96 mln zł. W całym kraju transakcje bonami wyniosły 2,8 mld zł. Najwięcej zyskali przedsiębiorcy turystyczni i organizacje pożytku publicznego z terenu województwa małopolskiego i pomorskiego. Rodzice i opiekunowie zostawili tam w formie bonu odpowiednio 621 mln zł i 519 mln zł.

Do podmiotów turystycznych na Warmii i Mazurach trafiło blisko 118,5 mln zł.

Bonem można płacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne na terenie Polski tylko do końca marca 2023 r. Z samej usługi można skorzystać później. Listę podmiotów, które honorują bony turystyczne, można sprawdzić na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej.

Anna Grabowska Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS

Komentarze