Kolejna osoba z powiatu ełckiego straciła pieniądze

Czujność to fundament bezpieczeństwa w Internecie. Policjanci apelują o ostrożność w trakcie dokonywania transakcji internetowych. Zachowanie czujności w sieci może ustrzec przed utratą pieniędzy. Najważniejsze, aby nie klikać w nieznane linki. Mieszkanka powiatu ełckiego straciła ponad 1000 złotych. Choć zamysł był zgoła odmienny – chciała sprzedać sprzęt.

Przypominamy, że wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad, by ochronić się przed zagrożeniami w Internecie podczas sprzedaży. Najważniejsze — nigdy nie klikaj w nieznane linki!

Do ełckiej komendy zgłosiła się oszukana mieszkanka powiatu. Kobieta chciała sprzedać w Internecie głośnik. Szybko odezwała się do niej osoba rzekomo zainteresowana kupnem. Poprosiła o adres e-mail, na który wysłała link z rzekomym potwierdzeniem płatności. Sprzedająca kliknęła link, podała swoje dane i kody, które przyszły w wiadomościach na telefon. Zamiast otrzymać pieniądze za swój towar – straciła z konta ponad 1000 złotych. Ktoś także próbował zaciągnąć na jej konto kredyt.

W opisanym przypadku kobieta straciła ponad 1000 złotych, natomiast bardzo często kwoty wypłacane przez oszustów są znacznie wyższe, dlatego ważne jest, abyśmy mieli świadomość tego, w jaki sposób działają oszuści i umieli się obronić przed ich podstępnymi atakami.

JAK DZIAŁAJĄ OSZUŚCI:

1. Sprzedajesz coś na portalu aukcyjnym.
2. Kupujący twierdzi, że wpłacił pieniądze i wysyła LINK, gdzie rzekomo „odbierzesz” swoje pieniądze.
4. Klikasz w LINK, który przekieruje do fałszywej strony portalu aukcyjnego, banku albo firmy kurierskiej.
5. Ta fałszywa strona wymaga od ciebie podania danych dostępu do twojego konta bankowego albo danych karty.
6. Oszuści w kilka minut robią sobie przelewy albo zaciągają kredyt na twoim koncie.

JAK SIĘ USTRZEC PRZED TEGO TYPU OSZUSTWAMI?

1. Za rzeczy sprzedawane na portalu aukcyjnym przyjmuj jedynie wpłaty na twoje konto.
2. Nie zgadzaj się na żadne „pośrednie” formy płatności – żadnych linków i żadnych płatności „za pomocą” innych portali czy stron.
3. NIGDY nie klikaj w żadne linki przysłane przez obce osoby.
4. NIGDY nie podawaj danych do logowania do konta lub do karty na niesprawdzonych stronach internetowych.
5. Czytaj smsy z banku i sprawdź jaką transakcję czy czynność potwierdzasz.