Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu/pixabay.com.pl

Piesza zderzyła się z rowerzystką. Rowerzysta, jadąc po chodniku uderzył w samochód

Policjanci wyjaśniają przebieg zdarzenia z udziałem rowerzystów. Zza zaparkowanego pojazdu na jezdnię wyszła piesza i zderzyła się z jadącą rowerzystką. Cyklistka przewróciła się na jezdnię, co skutkowało koniecznością hospitalizacji z powodu urazu miednicy. Do szpitala trafił także 32-letni rowerzysta, który jadąc po chodniku, uderzył w samochód. Na szczęście mężczyzna nie doznał poważnych obrażeń.
reklama

Ładna pogoda i słoneczne dni zachęcają miłośników jednośladów do korzystania z rowerów. Niestety wiąże się też to z kolejnymi zdarzeniami na drodze z udziałem właśnie tej grupy użytkowników dróg.

Policjanci z Ełku wyjaśniają dokładny przebieg i okoliczności niedzielnego zdarzenia. Dotychczasowe ustalenia wskazują, że zza zaparkowanego pojazdu na jezdnię wyszła piesza, którą uderzyła jadąca rowerzystka. W wyniku tego rowerzystka przewróciła się na drogę. W wyniku wypadku rowerzystka doznała urazu miednicy. 

W poniedziałek (10 maja) policja odnotowała kolejne zgłoszenie. W centrum miasta 32-letni rowerzysta, jadąc chodnikiem, uderzył w pojazd osobowy, który oczekiwał na włączenie się do ruchu. Spowodowało to uszkodzenia auta. Rowerzysta trafił do szpitala, ale nie wymagał hospitalizacji. Został przez policjantów ukarany mandatem w wysokości 220 złotych.

Od wszystkich uczestników ruchu drogowego zależy bezpieczeństwo. Chwila nieuwagi może doprowadzić do niebezpiecznego zdarzenia, którego konsekwencje mogą być bardzo poważne, dlatego należy przestrzegać obowiązujących przepisów. Bardzo ważna jest też zasada ograniczonego zaufania, szacunek i wzajemna życzliwość na drodze — mówi  sierż. szt. Agata Kulikowska de Nałęcz — oficer prasowy KPP w Ełku.

Rozpoczął się sezon rowerowy. Przypominamy: rowerzyści także są uczestnikami ruchu drogowego i oprócz uprawnień ciążą na nich także obowiązki, które muszą respektować. Wspólnie zadbajmy o nasze bezpieczeństwo.

Rowerzyści to wspólnie z pieszymi tzw. niechronieni uczestnicy ruchu drogowego. Oznacza to, że nie są osłonięci karoserią, ich pojazdy nie są zabezpieczone strefami zgniotu, nie mają pasów bezpieczeństwa, ani poduszek powietrznych.

Jak w takim razie zadbać o bezpieczeństwo na jednośladzie?

Niezwykle ważne jest obowiązkowe wyposażenie roweru. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, rower powinien być wyposażony:

  1. z przodu – co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej
  2. z tyłu – co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej (światła te, oprócz tylnego czerwonego odblasku nie są wymagane podczas jazdy w dzień. Jeśli więc nie planujemy jazdy po zmroku, zgodnie z prawem możemy zrezygnować z pozostałych świateł)
  3. kierunkowskazy, jeśli konstrukcja roweru uniemożliwia nam wskazywanie kierunku skrętu rękoma
  4. co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec
  5. w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Dla naszego bezpieczeństwa warto zakładać również kask ochronny. Policjanci zachęcają także do zaopatrzenia się w odblaskowe elementy oraz kamizelki. Wpływa to na zwiększenie widoczności rowerzystów na drogach i przyspiesza czas reakcji kierowców. W ten sposób, na pozór nieważne szczegóły mogą uratować komuś życie.

Źródło: warminsko-mazurska.policja.gov.pl