Konferencja prasowa radnych klubu Łączy Nas Ełk

Rodzice dzieci z prywatnych żłobków będą płacić mniej. Pomoże miasto

W Ełku działają 4 niepubliczne żłobki, jeden klub dziecięcy i jeden opiekun dzienny. Ogólnie z prywatnej opieki korzysta 163 dzieci. Klub Łączy Nas Ełk wyszedł z inicjatywą dofinansowania opłaty na dziecko w prywatnych placówkach. Na wczorajszej sesji Rady Miasta Ełku za uchwałą zagłosowało 18 radnych. To pierwsze tego typu działanie wspierające rodziców.
reklama

Uchwała, którą przygotował radny Robert Klimowicz (ŁNE) zakłada, że miesięczne dofinansowanie na dziecko będzie wynosić: 250 zł dla podmiotów prowadzących niepubliczne żłobki oraz 200 zł dla podmiotów prowadzących niepubliczne kluby dziecięce lub zatrudniających dziennych opiekunów. „Świadczenie” ma być pokryte z budżetu miasta Ełku.

Koszt pobytu w prywatnym żłobku waha się od 1300 do 1500 zł miesięcznie. To dla rodziców tych dzieci ogromne obciążenie finansowe. Umieszczenie dziecka w prywatnym żłobku często jest wymuszone brakiem miejsc w żłobkach miejskich. Bo tych „miasto” ma za mało.

— Bardzo się cieszę, że radni Klubu Łączy Nas Ełk zwrócili uwagę na problem rodziców, którzy muszą — powtarzam muszą, zapewnić opiekę swoim małym dzieciom. Niestety jest to opieka bardzo kosztowna — mówi Paulina Kopańko, mama dwuletniej Laurki. Nie miałam już możliwości skorzystać ze żłobka miejskiego. Mój koszt po odjęciu dotacji rządowej wynosi 900 zł miesięcznie. To dla mojej rodziny ogromne obciążenie — dodaje.

Jesteśmy przekonani o konieczności dotowania, ze względu na ogromne różnice w kosztach pobytu dzieci w placówkach sprawujących opiekę nad dziećmi do lat 3. Miejsc w placówkach miejskich jest za mało i tu z pomocą pracującym rodzicom przychodzą placówki niepubliczne. Niestety, wymogi, jakie są stawiane żłobkom niepublicznym i klubom dziecięcym powodują, iż koszty pobytu dzieci są bardzo wysokie. Różnice w cenie za pobyt w żłobku publicznym a niepublicznym wynoszą średnio około 1300 zł. Koszty te są ponoszone w całości przez rodziców. Rodziców, którzy tak jak rodzice dzieci z placówek miejskich pracują i płacą podatki na rzecz miasta — czytamy w piśmie skierowanym do radnych klubu Łączy nas Ełk.

Uchwałę poparli także radni klubu Dobra Wspólnego, zapowiadając jednocześnie budowę nowego żłobka miejskiego. Ten plan pojawi się w programie wyborczym prezydenckiego ugrupowania. Przeciwko dofinansowaniu głosował radny PiS Adam Bartoszewicz, od głosu wstrzymali się: Łukasz Cegiełka (PiS), Hubert Górski, Rafał Karaś (PiS).

Pierwsze dofinansowania mają ruszyć już w 2024 roku od września.