Miasto-gazeta.pl
ełcki portal informacyjny
fot. miasto-gazeta.pl

PiS zapowiada przedłużenie kadencji w samorządach

Podczas konwencji w Mielcu prezes Jarosław Kaczyński zapowiedział, że zostanie złożony projekt ustawy przedłużającej kadencję samorządów o pół roku.

 – Wystąpimy z projektem jej przedłużenia o pół roku, czyli będzie pięć i pół. To z powodu tego, że zbiegły się wybory i to jest niewykonalne, żeby przeprowadzić na raz wybory samorządowe i parlamentarne. To mówi PKW i, to mówią także, wszyscy szefowie finansów partyjnych. Nie da się na raz rozliczyć z obydwu tych wyborów — powiedział szef PiS.

Wybory samorządowe zgodnie z kalendarzem przypadają na jesień 2023 r. (kadencja 5-letnia: 2018-2023).  Zmiana ma być podyktowana tym, że koniec kadencji samorządowej zbiega się z wyborami do Parlamentu (kadencja 4-letnia 2019-2023). A to może rodzić problemy z rozliczeniem pieniędzy wydanych na kampanię wyborczą (obowiązują limity). 

Warto też wspomnieć, że w 2018 roku oprócz wydłużenia kadencji 4-letniej do lat pięciu wprowadzono także kadencyjność dla wójtów, burmistrzów i prezydentów.  Zgodnie z Kodeksem Wyborczym „Nie ma prawa wybieralności w wyborach wójta w danej gminie osoba, która została uprzednio dwukrotnie wybrana na wójta w tej gminie […]”. Kadencje są liczone od 2018 r., co oznacza, że obecni włodarze mogą w kolejnych wyborach, po raz ostatni, ubiegać się o władzę w swojej gminie. 
 Ograniczenie kadencji nie dotyczy radnych. 

Komentarze