Inauguracja Roku Akademickiego na Ełckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku – tradycja, edukacja i nowe wyzwania

Ełckie Centrum Kultury gościło 18 października, studentów oraz zaproszonych gości na uroczystości inauguracji roku akademickiego 2024/25. Ceremonia została poprowadzona przez Prezes Uniwersytetu, Panią Elżbietę Ostrzycką-Koc.
reklama

Wydarzenie rozpoczęło się od uroczystego odśpiewania „Gaudeamus igitur” przez chór pod kierownictwem Wojciecha Popielarza. Wśród obecnych gości znaleźli się m.in. Prezydent Miasta Ełku Tomasz Andrukiewicz, Wicestarosta Małgorzata Kopiczko, Radny Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego Bogusław Wisowaty, Radny Rady Miasta Ełku Andrzej Hasulak, Sekretarz Miasta Ełku Marcin Radziłowicz, Komendant Straży Miejskiej Krzysztof Skiba oraz Dyrektor Centrum Edukacji Ekologicznej Róża Cimochowska.

Inauguracja roku akademickiego jest ważnym momentem dla 180 studentów, w tym 30 pierwszorocznych, oznaczającym początek nauki, pracy i spotkań.

Pierwsze zebranie informacyjne dotyczące powołania Uniwersytetu odbyło się w 2007 roku. Uczestniczyło w nim około 40 osób, które wyraziły chęć uczestniczenia w zajęciach. Inicjatywę wsparł ówczesny starosta Krzysztof Piłat, a powołano grupę inicjatywną założycieli, w której znaleźli się Eugeniusz Tomaszewicz, Anna Żółtowska, Henryk Ćwikowski, Joanna Jesieńczyk i Wacława Ćwikowska.

Członkowie Mazurskiego Towarzystwa Naukowego w Ełku podjęli 22 lutego 2007 roku uchwałę o powołaniu Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Ełku pod patronatem Mazurskiego Towarzystwa Naukowego. Patronat trwał do momentu uzyskania przez Uniwersytet rejestracji sądowej, która miała miejsce 14 marca 2007 roku podczas założycielskiego zebrania Uniwersytetu.

Z dniem 31 grudnia 2008 roku, na mocy postanowienia Krajowego Rejestru Sądowego w Olsztynie, Ełcki Uniwersytet Trzeciego Wieku został wpisany do Rejestru Stowarzyszeń jako samodzielna jednostka organizacyjna, oferująca edukację dla osób starszych po zakończeniu etapu pracy zawodowej.

Ełcki Uniwersytet Trzeciego Wieku realizuje swoje cele poprzez prowadzenie wykładów, seminariów, organizację konferencji oraz spotkań tematycznych, a także wycieczek krajowych i działalności turystyczno-krajoznawczej. Działalność Uniwersytetu finansowana jest ze składek członkowskich, grantów z Urzędu Miasta w ramach realizacji projektów publicznych oraz wsparcia sponsorów.

Zajęcia prowadzą nauczyciele, w tym wykładowcy i lektorzy akademiccy, a także przedstawiciele świata kultury i sztuki.