zarząd województwa WiM_2024-2029

Marcin Kuchciński wybrany na marszałka województwa, Małgorzata Kopiczko przegrywa fotel

Na wznowionej sesji sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego po tygodniowej przerwie ogłoszono nazwisko nowego marszałka. Tym razem pozostaje nim Marcin Kuchciński, pełniący tę funkcję od listopada 2023 roku.
reklama

W tajnym głosowaniu radni województwa zdecydowali, że Marcin Kuchciński będzie nadal pełnił funkcję marszałka województwa na kadencję 2024-2029, uzyskując wymaganą bezwzględną większość 19 głosów. W ten sposób pokonał zgłoszoną przez klub PiS kandydatkę na marszałka, byłą senator Małgorzatę Kopiczko, która zdobyła 11 głosów.

• Stawiam na zrównoważony rozwój naszego regionu, ponieważ zależy mi, by wszyscy mieszkańcy mogli korzystać z owoców tego rozwoju — powiedział marszałek województwa. – Niezmienne pozostaje też moje otwarcie na dialog. Zamierzam kontynuować rozmowy ze wszystkimi kluczowymi dla przyszłości regionu środowiskami, w tym organizacjami społecznymi, przedsiębiorcami, światem akademickim oraz samorządowcami.

Marszałek podkreślił również, że priorytetem obecnej kadencji jest zaspokojenie potrzeb mieszkańców regionu.

• Dlatego będziemy inwestować w programy profilaktyczne i placówki zdrowia, aby zapewnić łatwiejszy dostęp do opieki medycznej i uniknąć konieczności wyjazdów poza województwo w poszukiwaniu pomocy. Dbamy także o dostęp do kultury i nowoczesnej edukacji, które zapewnią wiedzę i umiejętności potrzebne w dzisiejszym świecie. Walczymy również z wykluczeniem komunikacyjnym, aby miejsce urodzenia nie decydowało o jakości życia.

Wśród innych kluczowych zadań wymienił wsparcie tworzenia nowych miejsc pracy, stworzenie przyjaznych warunków dla biznesu, promocję gospodarczą regionu, przyciąganie inwestorów zewnętrznych oraz inwestycje w sektorze turystyki, infrastrukturze i cyfryzacji.

• Te działania będą realizowane przede wszystkim dzięki funduszom europejskim — dodał Marcin Kuchciński. – Moją ambicją jest szybkie udostępnienie tych środków instytucjom, organizacjom i firmom z regionu, aby służyły one regionalnej gospodarce. To samo dotyczy Krajowego Planu Odbudowy. Zrobimy wszystko, aby jak najwięcej środków trafiło do województwa warmińsko-mazurskiego.

Ponadto ogłoszono skład zarządu województwa. Radni ponownie wybrali Sylwię Jaskulską na wicemarszałkinię województwa za 18 głosami „za”. Drugą wicemarszałkinią została Katarzyna Sobiech z Pisza, zdobywając 19 głosów.

Do zarządu województwa wszedł także Robert Turlej z Elbląga, uzyskując 20 głosów na członka zarządu. Maria Bąkowska utrzymała stanowisko drugiego członka zarządu, popieranego przez 19 radnych.

Przewodniczącym sejmiku województwa został Bogdan Bartnicki, zastępując na tym stanowisku dotychczasową przewodniczącą Bernadetę Hordejuk. Kandydaturę Bartnickiego poparło 18 z 30 radnych. Ponadto wybrano wiceprzewodniczących sejmiku: Marka Chyla, Zbigniewa Homzę i Rafała Wilczka.

Członkowie zarządu województwa i przewodniczącego sejmiku:

Marcin Kuchciński (marszałek województwa):

Sylwia Jaskulska (wicemarszałkini województwa)

Katarzyna Sobiech (wicemarszałkini województwa):

Robert Turlej (członek zarządu województwa):

Maria Bąkowska (członkini zarządu województwa):

Bogdan Bartnicki (przewodniczący sejmiku)