Wojciech Piktel nowym szefem ełckiej prokuratury

—Po nabraniu doświadczenia Wojciech Piktel prowadził w Ełku najpoważniejsze sprawy o zabójstwa, rozboje, handel i przemyt narkotyków, w tym z Holandii – informuje Zbigniew Czerwiński, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie.
reklama
Prokuratura Rejonowa w Ełku ma nowego szefa. Dariusza Piekarskiego zastąpił Wojciech Piktel. Wojciech Piktel został powołany do pełnienia funkcji na okres 6 miesięcy, począwszy od 25 kwietnia, dekretem prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego.

Nowy prokurator rozpoczął pracę jako aplikant Prokuratury Rejonowej w Ełku 1 stycznia 1997 roku. W tej prokuraturze pracował do 20 lutego 2011 r., osiągając stanowisko prokuratora 1 grudnia 2001 roku. Od marca 2011 r. piastował funkcję Prokuratora Rejonowego w Olecku.

—Po nabraniu doświadczenia Wojciech Piktel prowadził w Ełku najpoważniejsze sprawy o zabójstwa, rozboje, handel i przemyt narkotyków, w tym z Holandii – informuje Zbigniew Czerwiński, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Olsztynie. —Był też delegowany do Wydziału do Spraw Przestępczości Zorganizowanej w Prokuraturze Okręgowej w Olsztynie, gdzie zajmował się niektórymi najpoważniejszymi sprawami w skali okręgu m.in. związanymi z korupcją na przejściu granicznym w Gołdapi, czy też prowadził śledztwa z wykorzystaniem zeznań świadka koronnego. W Olecku Wojciech Piktel nadzorował podległych prokuratorów i wszystkie prowadzone przez nich postępowania, a jednocześnie osobiście prowadził szereg najpoważniejszych na tamtym terenie spraw. Skutecznie zakończył wiele dochodzeń. Jednym z nich było śledztwo przeciwko obywatelowi Litwy, finalnie oskarżonego o przemyt z Hiszpanii do Litwy w baku samochodu osobowego 6 kg marihuany. Sąd Okręgowy w Suwałkach uznał oskarżonego za winnego. Inne śledztwo dotyczyło pozostawienia przez matkę swojej czteromiesięcznej córki bez opieki przez 10 godzin, co doprowadziło do śmierci dziecka. Początkowo matka twierdziła, że dziecko pozostawiła pod opieką niani — opiekunki, którą poznała dzień wcześniej. W pierwszej fazie prokurator koordynował prowadzone na szeroką skalę poszukiwania tajemniczej opiekunki, także na podstawie portretu pamięciowego stworzonego w oparciu o zeznania matki. Dopiero podjęte w śledztwie intensywne czynności śledcze, także z udziałem tzw. wykrywacza kłamstw, doprowadziły do rozwikłania sprawy i ustalenia prawdziwej wersji zdarzenia. W konsekwencji podejrzana przyznała się do pozostawienia dziecka bez opieki. Została oskarżona i sąd uznał ją winną. Inne śledztwo dotyczyło spowodowania katastrofy w ruchu drogowym na przejściu granicznym w Gołdapi, gdzie obywatel Bośni i Hercegowiny kierując samochodem ciężarowym czeskiej firmy, staranował granicę polsko — rosyjską i wjechał na terytorium Rosji, uderzając po drodze 8 samochodów osobowych z pasażerami. Swoim działaniem spowodował obrażenia, w tym ciężkie, dwunastu osób — Polaków jadących tymi pojazdami, spowodował także uszkodzenia ich pojazdów i zniszczenia urządzeń granicznych. Sprawa została przekazana do sądu z wnioskiem o zastosowanie środka zabezpieczającego w postaci leczenia w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym. I jeszcze jedno śledztwo przeciwko dwóm młodym braciom, którzy wraz z nieletnim dokonali szeregu dotkliwych pobić jednej nocy, kilku osób bezdomnych w różnych miejscach Gołdapi. W wyniku pobicia jeden z pokrzywdzonych zmarł. Sąd Okręgowy w Suwałkach uznał oskarżonych za winnych.
Zmiany na stanowiskach prokuratorskich, podyktowane są nową ustawą o prokuraturze, autorstwa PiS, która wygasiła kadencyjność szefów wszystkich prokuratur i ich zastępców. Ordynacja weszła w życie 4 marca.

© Czar