Rak płuca to jeden z najgroźniejszych nowotworów złośliwych – we wczesnym stadium nie daje objawów. Jednocześnie tylko wykrycie go we wczesnym stadium daje szansę na pełne wyleczenie choroby. Udowodniono, że jedynie badanie tomograficzne jest skuteczne w profilaktyce tej groźnej choroby.
Ogólnopolski Program Wczesnego Wykrywania Raka Płuca daje szanse na diagnozę nawet w pierwszym stadium. Opiera się on na wykorzystaniu niskodawkowej tomografii komputerowej. Badania tomografii komputerowej wykonywane są u osób zdrowych (bezobjawowych) należących do grupy wysokiego ryzyka zachorowania na raka płuca. Ostatecznie do badania kwalifikuje lekarz.
REJESTRACJA:
Kandydaci do badania zidentyfikowani przez lekarza rodzinnego z wypełnioną ankietą kwalifikacyjną i skierowaniem na badanie zapisują się w rejestracji.
Pozostali pacjenci, którzy uważają, że powinni mieć wykonane badanie, kwalifikowani są przez lekarza ełckiej Pro-Medici po dostarczeniu wypełnionej ankiety. Po pozytywnej kwalifikacji lekarz wystawia skierowanie na badanie.
Po badaniu pacjenci otrzymują wyniki, z którymi wracają do lekarza wystawiającego skierowanie do Programu.
Jeśli w trakcie diagnostyki nie wykryto niepokojących zmian w płucach, pacjent jest informowany o możliwości wykonywania kolejnego badania za 12 miesięcy w ramach tego Programu. W przypadku wykrycia zmian pacjent powinien zostać skierowany do specjalisty.
Program jest realizowany w ramach podpisanej umowy na realizację Narodowej Strategii Onkologicznej.
Szczegółowe informacje dotyczące m.in. rejestracji będą podane w późniejszym terminie na stronie www.elk.pl oraz FB Urzędu Miasta.