Zmiana w Radzie Nadzorczej Eko-Mazur: Edward Wenda ustępuje

W spółce Eko-Mazury dojdzie do zmiany na stanowisku członka Rady Nadzorczej. Edward Wenda zrezygnował z pełnienia tej funkcji. Nieoficjalnie mówi się, że jego miejsce ma zająć Andrzej Orzechowski, radny miejski i członek Platformy Obywatelskiej.
reklama

Przypomnijmy, że w artykule pt. Potencjalny konflikt interesów w Spółce Eko-Mazury: Sprawa Edwarda Wendy, wskazywaliśmy na wątpliwości dotyczące pełnienia przez Wendę tej funkcji.

Edward Wenda od 2008 roku jest prezesem Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Ełku, które odgrywa kluczową rolę na lokalnym rynku usług komunalnych. Od czerwca 2011 roku zasiadał również w Radzie Nadzorczej Eko-Mazury, zajmującej się zagospodarowaniem odpadów komunalnych. Choć w tej roli miał nadzorować interesy Eko-Mazur, jego równoczesna funkcja prezesa PUK budziła obawy o potencjalny konflikt interesów. PUK jako kluczowy gracz na lokalnym rynku usług komunalnych, oraz Eko-Mazury, odpowiedzialne za gospodarkę odpadami, mogły być narażone na zbieżność interesów, co rodziło pytania o obiektywność decyzji Wendy w Radzie Nadzorczej.

Dodatkowo wspólna obsługa prawna obu instytucji (Związek Międzygminny i Eko- Mazury) przez tego samego prawnika jeszcze bardziej wzmacniała podejrzenia o konflikt interesów. Ostatnie informacje o rezygnacji prawnika ze współpracy ze Związkiem mogą być krokiem w kierunku wyeliminowania dalszych kontrowersji.

Nowy kandydat — Andrzej Orzechowski

Po rezygnacji Wendy w kuluarach mówi się o Andrzeju Orzechowskim jako potencjalnym nowym członku Rady Nadzorczej. Jako radny miejski i członek Platformy Obywatelskiej, Orzechowski ma doświadczenie w samorządzie, co może być atutem w zarządzaniu spółką. Niemniej jednak, w obliczu licznych zarzutów wobec Eko-Mazur, pojawia się pytanie, czy jego nominacja przyniesie realne zmiany, czy też będzie jedynie kosmetyczną roszadą.

Potrzeba reform i oczekiwania mieszkańców

Zmiana w Radzie Nadzorczej może być postrzegana jako próba poprawy wizerunku spółki, która zmaga się w obecnym czasie z krytyką za brak przejrzystości i problemami w zarządzaniu gospodarką odpadami. Mieszkańcy wyrażają niezadowolenie z uciążliwości zapachowych oraz innych problemów związanych z działalnością Eko-Mazur.

Rezygnacja Edwarda Wendy z Rady Nadzorczej Eko-Mazur oraz planowane powołanie Andrzeja Orzechowskiego mogą zapowiadać nowe kierunki w funkcjonowaniu spółki. Czas pokaże, czy te zmiany będą wystarczające.