„A taki był ładny, amerykański, szkoda” ;-)

reklama

My name is Kulig, Daniel Kulig — chce się napisać, czytając profil zawodowy Daniela Kuliga, obecnego dyrektora Parku Naukowo -Technologicznego w Ełku. Dyrektora, który opuścił Amerykę i osadził się w naszym mieście, a konkretnie na krześle dyrektorskim ełckiego Parku Naukowo Technologicznego. Dyrektora, który miał „postawić” gospodarkę w naszym mieście na nogi. Miały być zyski, firmy i praca. Co jest? Negatywna opinia minister Jadwigi Emilewicz i dopłata — milion złotych do „blaszanej inwestycji”.

Temat parku właściwie trafił na łamy mediów po negatywnej ocenie minister Emilewicz, która ostatnio odwiedziła nasze miasto. Pomijając kampanię wyborczą, dopłatę z budżetu miasta na kwotę miliona złotych do „super” inwestycji, warto skupić się na samym dyrektorze.

W Internecie nic nie ginie. Pean pochwalny
Powołanie Daniela Kuliga na dyrektora PNT od samego początku budziło kontrowersje i emocje. W ełckich mediach na temat rzekomych znajomości prezydenta Andrukiewicza z obecnym dyrektorem D. Kuligiem natknąć się można na jeden art. pt. Gorąco wokół fotela dyrektora. My docieramy także do listu, który pod adresem obecnego prezydenta kierował już w 2010 roku dyrektor PNT. Korespondencja była prowadzona na prawie dwa lata przed powołaniem go na stanowisko. Kulig dyrektorem PNT został w 2012 roku.

W wiadomości/liście z 26 października 2010 roku czytamy: „Przebywając w USA przez wiele lat nauczyłem się co oczami zwykłego obywatela jest ważne dla rozwoju i przyszłości miasta i danego regionu. Pan stawia na technologie, przykładowo — internet w mieście za darmo dla wszystkich do 2012. To rewelacja. Tak rozwijają się miasta z przyszłością. … Wierzę, że pan może to osiągnąć. Dlatego zagłosuję na Pana. Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia. Daniel Kulig 26 października 2010 r.

Dalej list jest pełen peanów pochwalnych, które połechtałyby niejedną narcystyczną duszę.

Ale do rzeczy
Dyrektor PNT w swoim profilu zawodowym umieszcza informację o edukacji. W nim czytamy: EDUKACJA M.B.A. Global Management (zarządzanie w ujęciu globalnym) – Fairleigh Dickinson University, Teaneck, New Jersey Bachelor of Science — Finance and Economics (finanse i ekonomia) – Fairleigh Dickinson University, Teaneck, New Jersey

O sobie pisze: Zorientowany na sukces, z silnie rozwiniętymi kompetencjami przywódczymi, dyrektor. Operatywny manager z wieloletnim doświadczeniem w międzynarodowych strukturach na stanowiskach kierowniczych (top management); wysokie umiejętności interpersonalne i kierowania dużymi zespołami, elastyczność, umiejętność osiągania zamierzonych celów, umiejętność prowadzenia negocjacji biznesowych, znajomość szeroko pojmowanej branży parków naukowo-technologicznych poparta wymiernymi sukcesami. Wszechstronny i energiczny specjalista ds. finansów skoncentrowany na dążeniu do wzrostu przez zmianę i wyzwania. Doskonała umiejętność rozwiązywania problemów. Opracowuje inteligentne rozwiązania oraz wdraża je na wszystkich szczeblach organizacji. Zaangażowany lider z rozległym doświadczeniem w zakresie finansów oraz rozlicznymi umiejętnościami w obszarze finansów, sourcingu, zarządzania projektami i przywództwa. Znakomity strateg wdrażający usprawnienia prowadzące do rekordowych wyników na wysoce konkurencyjnych rynkach. Wykwalifikowany w następujących obszarach: strategiczne prognozowanie, budżetowanie, zarządzanie planami emerytalnymi oraz analityka/zarządzanie wydatkami.

Postać, która wyłania się z „dossier zawodowego”, wskazuje na to, że Parkiem Technologicznym w Ełku zarządza osoba o doskonałych predyspozycjach, niezwykłych umiejętnościach i co najważniejsze „strateg wdrażający usprawnienia prowadzące do rekordowych wyników na wysoce konkurencyjnych rynkach”.
Dlaczego więc Jadwiga Emilewicz minister przedsiębiorczości i technologii w rządzie Mateusza Morawieckiego tak mocno skrytykowała działania w Parku Technologicznym, mówiąc, że nie „zaciąga” on tam inwestorów.
Raport opracowany przez NIK już dawno wskazywał, że w Polsce „Parki nie przynoszą znaczących rezultatów dla gospodarki, mimo iż ich utworzenie pochłonęło ponad 800 mln zł, a kolejne 175 mln zł wydano na działalność w okresie objętym kontrolą”.

Rozczarowanie. Olbrzymie
Ocena minister nie pozostała bez odpowiedzi. Dyrektor Kulig wystosował sprostowanie, które opublikował w mediach lokalnych. Na stronie Radia 5 czytamy:

Olbrzymim rozczarowaniem była dla mnie wypowiedź Minister Jadwigi Emilewicz udzielona podczas konferencji prasowej promującej kandydatów Porozumienia Gowina w wyborach samorządowych w Ełku. Pani Minister rażąco minęła się z prawdą, wypowiadając się o ełckim Parku Naukowo-Technologicznym. Powierzchnia biurowa i produkcyjna w Parku, wynosząca około 1250 metrów kwadratowych, jest w 100% zajęta przez przedsiębiorców. Działa u nas w tej chwili 21 firm, zatrudniających około 60 osób, a w sumie od 2012 roku przewinęło się przez Park 39 firm. Fakty przeczą słowom pani Emilewicz, jakoby metraż Parku był niewykorzystany. Wręcz przeciwnie, jest 5 firm oczekujących na moment, gdy miejsce w Parku będzie dostępne. Współpracujemy z firmami spoza Parku, jak również aktywnie poszukujemy nowych przedsiębiorców, czego przykładem jest zbliżający się Konkurs „Twój start-up – Twoja przyszłość”.
Zainteresowaniem cieszą się również tereny inwestycyjne wokół Parku. Do tej pory, również dzięki aktywności Parku, zakupione zostały 3 działki przez firmy Comeco, Martex i Vermiculit. Na zakupionych działkach powstają zakłady produkcyjne, w których utworzonych zostanie wiele nowych miejsc pracy.
Przedstawione fakty przeczą słowom pani Emilewicz. Nasuwa się pytanie: czy Minister wykazała się brakiem wiedzy, czy może została przez kogoś celowo wprowadzona w błąd? Czy Pani Minister próbowała nawiązać kontakt z firmami działającymi w Parku lub z administracją? Wydaje się to raczej wątpliwe, ponieważ jej słowa wskazują na coś zgoła odmiennego. Daniel Kulig – Dyrektor Park Naukowo-Technologiczny w Ełku.

Dopłacać
Ta przyjęta przez dyrektora postawa obronna jest, w mojej ocenie, sprzeczna z obecną sytuacją dotycząca PNT. Bo jeżeli Park, działa tak świetnie, jeżeli firmy czekają w kolejce na ulokowanie się w PNT, to dlaczego dopłacamy do tej inwestycji aż milion złotych? Użyję wiec polemiki zawartej w „sprostowaniu” samego dyrektora i zapytam — czy dyrektor Kulig wykazał wszechstronne i energiczne dążenie do wzrostu? Czy wzrost polega na dokładaniu z budżetu mieszkańców Ełku miliona złotych? Czy to właśnie te opracowane inteligentne rozwiązanie? Czy może celowo wprowadza nas w błąd?


Chcą prostować wszyscy i wszystko?

[ms_quote cite=”Renata Szymszko” url=” Chcą prostować wszystkich i wszystko?” class=”” id=””]Czytając wypowiedź dyrektora Kuliga warto zwrócić uwagę na brak wiedzy dotyczącej formy sprostowania. Po pierwsze, Kulig nie ma prawa prostować cudzej wypowiedzi. Może zwrócić się do minister (nie do radia) i żądać sprostowania. Po drugie, sprostowanie nie może być polemiką a jedynie opierać się ma na zasadzie prawda /fałsz. Z całego tego pisemnego, dyrektorskiego wywodu obronnego można badać fakt : „Powierzchnia biurowa i produkcyjna w Parku, wynosząca około 1250 metrów kwadratowych, jest w 100% zajęta przez przedsiębiorców. Działa u nas w tej chwili 21 firm, zatrudniających około 60 osób, a w sumie od 2012 roku przewinęło się przez Park 39 firm. […] jest 5 firm oczekujących na moment, gdy miejsce w Parku będzie dostępne. Współpracujemy z firmami spoza Parku, jak również aktywnie poszukujemy nowych przedsiębiorców, czego przykładem jest zbliżający się Konkurs „Twój start-up – Twoja przyszłość”. Do tej pory, również dzięki aktywności Parku, zakupione zostały 3 działki przez firmy Comeco, Martex i Vermiculit. Na zakupionych działkach powstają zakłady produkcyjne, w których utworzonych zostanie wiele nowych miejsc pracy”. Reszta jest polemiką i kwestią ocenną[/ms_quote]