Czy można odwołać prezydenta Tomasza Andrukiewicza i wójta Tomasza Osewskiego ze Związku Międzygminnego?

Ostatnimi czasy do naszej redakcji zaczęły napływać liczne zapytania dotyczące możliwości odwołania ze Związku Międzygminnego prezydenta Ełku Tomasza Andrukiewicza oraz wójta Gminy Ełk Tomasza Osewskiego. Wątpliwości mieszkańców są związane z problemem nieprzyjemnych zapachów, które mają pochodzić z instalacji należącej do Eko-Mazur. W artykule tym wyjaśniamy, dlaczego odwołanie tych włodarzy nie jest możliwe w prosty sposób i jakie kroki prawne są z tym związane.
reklama

Związek Międzygminny to forma współpracy samorządów terytorialnych, która umożliwia wspólne zarządzanie określonymi zadaniami na rzecz wszystkich członków. W skład Zgromadzenia, czyli organu stanowiącego i kontrolnego Związku, wchodzą prezydenci miast, burmistrzowie oraz wójtowie gmin będących członkami Związku. W przypadku Związku Międzygminnego, do którego należy Ełk i Gmina Ełk, prezydent Tomasz Andrukiewicz oraz wójt Tomasz Osewski pełnią role przedstawicieli swoich jednostek samorządowych.

Zgodnie ze Statutem Związku Międzygminnego, członkami Zgromadzenia są prezydenci, burmistrzowie oraz wójtowie gmin będących członkami Związku. Oznacza to, że obecność prezydenta Tomasza Andrukiewicza oraz wójta Tomasza Osewskiego w Zgromadzeniu nie jest wynikiem wyboru przez Zgromadzenie, ale automatycznie wynika z ich funkcji w samorządzie. Włodarze gmin i miast zasiadają w Zgromadzeniu z mocy prawa, co czyni ich obecność obowiązkową. W praktyce oznacza to, że ani mieszkańcy, ani inne podmioty nie mogą ich bezpośrednio odwołać z tej funkcji w Związku Międzygminnym.

Aby prezydent lub wójt przestali pełnić swoją funkcję w Zgromadzeniu Związku Międzygminnego, musieliby zostać odwołani z funkcji samorządowej, którą pełnią. W przypadku Tomasza Andrukiewicza i Tomasza Osewskiego oznaczałoby to konieczność przeprowadzenia skutecznego referendum w ich gminach, które doprowadziłoby do ich odwołania z funkcji prezydenta i wójta. Dopiero wtedy, nowo wybrany prezydent Ełku lub wójt Gminy Ełk automatycznie stałby się członkiem Zgromadzenia Związku Międzygminnego.

Warto również zaznaczyć, że zgodnie z § 13 Statutu Związku Międzygminnego, na wniosek wójta lub burmistrza rada gminy może powierzyć reprezentowanie gminy w Zgromadzeniu zastępcy wójta, lub radnemu. Jest to jednak decyzja wewnętrzna gminy i nie zmienia faktu, że głównym członkiem Zgromadzenia pozostaje wójt lub prezydent.

Podsumowanie
Podsumowując, odwołanie prezydenta Tomasza Andrukiewicza i wójta Tomasza Osewskiego ze Zgromadzenia Związku Międzygminnego jest ściśle związane z ich funkcjami samorządowymi. Aby taka zmiana mogła nastąpić, konieczne byłoby przeprowadzenie referendum w odpowiednich gminach, co prowadziłoby do zmiany na stanowisku prezydenta lub wójta. Do czasu przeprowadzenia takiego procesu, nie ma możliwości bezpośredniego odwołania ich ze Związku Międzygminnego. Warto również pamiętać, że problem związany z nieprzyjemnymi zapachami powinien być rozwiązywany w ramach kompetencji Związku Międzygminnego oraz odpowiednich służb, a nie poprzez próbę zmiany jego składu.

 

Komentarze

3 Komentarze

  • Na co czekamy? Trzeba to zrobić, bo widać do czego ich działalność doprowadziła.

  • Prokuratura W Suwałkach gwarantuje wyeliminowanie kolesiostwa które urządziło się na dobre.Szkoda że tak późno.Audyt w Urzędzie gminy i Urzędzie miasta konieczny.

  • Rozwiązać ten związek międzygminny, niech każdy samorząd radzi sobie sam

Komentuj i odpowiadaj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *