Pod takim hasłem uczniowie z całej Polski zebrali się dzisiaj o godzinie 10 w swoich szkołach i wspólnie czytali — każdy to, na co ma ochotę.
Akcja ma na celu wypromować czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży. Organizatorami wspólnego ogólnopolskiego czytania były biblioteki szkolne. W Ełku do akcji przyłączył się Zespół Szkół nr 2 im. K. K. Baczyńskiego popularnie zwany „Białym ogólniakiem”. Koordynatorem akcji w ełckiej szkole były panie bibliotekarki: pani Karolina Harasim i Dorota Tomaszewicz.

Jak nie czytam, jak czytam — hasło trochę przewrotne, które ma udowodnić, że z czytaniem aż tak strasznie nie jest. Młodzież czyta więcej niż dorośli. Wg badań, to właśnie młodzież szkolna jest największą grupą czytającą. Ta forma happeningu pokazuje nam, że czytać można wszędzie, w każdym miejscu. Rok 2016 jest rokiem czytelnictwa. Nasza szkoła bierze udział w różnych akcjach związanych z popularyzacją czytania – mówi Dorota Tomaszewicz z biblioteki szkolnej przy Zespole Szkół nr 2 im. K. K. Baczyńskiego w Ełku. – Wiadomo, że młodzież za wiele czasu wolnego nie ma. Czytanie w takiej formie piknikowej pokazuje, że czytać można wszędzie i pokazujemy, że jednak czytamy. Młodzież przyłączyła się bardzo chętnie do czytania. Uczniowie przynieśli swoje ulubione książki, a ci, którzy zapomnieli, skorzystali z książek naszej biblioteki szkolnej.
Czy jesteście jedyną szkołą w Ełku, która wzięła udział w tej akcji?
– Właśnie nie wiem. Wiadomo też, że to końcówka roku szkolnego, więc w szkołach jest już coraz mniej imprez, a biblioteki przygotowują się do ściągnięcia swoich zbiorów. Ale tym, którzy bardzo chętnie czytają, wypożyczamy też książki na okres wakacyjny. Cieszymy się, że młodzież chce czytać- dodaje Dorota Tomaszewicz. Książka czy Internet? – Jestem zdecydowanie za formą tradycyjną — czyli książką. To jest przyjemność. W każdym miejscu mogę usiąść i czytać. Ale ważny jest kontakt ze słowem pisanym w każdej formie.