Podobnie, jak w przypadku innych środków transportu, jazda na rowerze wymaga odpowiedzialności i rozsądku. Alkohol wpływa na koordynację ruchową, refleks i możliwość oceny sytuacji na drodze. Powoduje to, że nietrzeźwi rowerzyści są podatni na upadki i obrażenia ciała.
Po drugie, rowerzyści mogą być zagrożeniem dla innych użytkowników dróg.
Choć powszechnie rower może wydawać się prawie niewinnym środkiem transportu, to jednak zdarzenia z tego roku w powiecie ełckim pokazują, że rowerzyści brali udział aż w 50 % wszystkich wypadków drogowych. Dlatego wyjeżdżając na drogi, wszyscy musimy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo tej grupy.
Rowerzyści nie są zwolnieni od odpowiedzialności prawnej. I za swoje niewłaściwe zachowania mogą ponieść konsekwencje. I to kosztowne… A niechlubnych przykładów nie brakuje.
Pod koniec sierpnia, policjanci na terenie gminy Kalinowo zatrzymali kierującego rowerem, który zdecydowanie nie mógł utrzymać prostego toru jazdy. Badanie alkomatem wykazało u niego ponad 3,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Obowiązujący taryfikator jest surowy dla nietrzeźwy rowerzystów. Przewiduje grzywnę nie mniejszą niż 2500 złotych. I takim mandatem został ukarany 31-latek.