Na wczorajszej konferencji prasowej prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz poinformował o utworzeniu specjalnego punktu, w którym przyjmowane będą wnioski o nadanie numeru PESEL.
— Od środy w naszym urzędzie zostaną zorganizowane dwa stanowiska, które będą obsługiwać osoby chcące zalegalizować swój pobyt. Obywatel Ukrainy składając wniosek o nadanie numeru PESEL, musi posiadać ze sobą jakikolwiek dokument, na podstawie którego będzie możliwe potwierdzenie jego tożsamości. W przypadku dzieci może to być akt urodzenia czy legitymacja szkolna — mówił prezydent Ełku.
I dodał, że „zdjęcia potrzebne do rejestracji będzie można wykonać w ratuszu nieodpłatnie”.
Punkt przyjmowania wniosków będzie mieścił się przy dyżurce Straży Miejskiej-pokój 102.
Obsługa interesantów będzie odbywała się w godzinach pracy urzędu, tj.:
- poniedziałki w godz. 8.00-16.00
- wtorki-piątki w godz. 7.30-15.30
W sieci pojawiło się już sporo nieprawdziwych informacji. Internauci w komentarzach piszą, że nadanie numeru PESEL jest równoznaczne z nadaniem obywatelstwa polskiego oraz że PESEL upoważnia do głosowania. To nieprawda!
Numer PESEL to jedenastocyfrowy symbol numeryczny, który pozwala na łatwą identyfikację osoby, która go posiada. Numer PESEL zawiera datę urodzenia, numer porządkowy, oznaczenie płci oraz liczbę kontrolną.
Posiadanie numeru identyfikacyjnego umożliwi Ukraińcom korzystanie z opieki społecznej czy zdrowotnej, a także zapewni dostęp do urzędowych usług cyfrowych.