W biurze, posła Wojciecha Kossakowskiego zorganizowane zostało dzisiaj (18 listopada) spotkanie, w którym udział wzięli przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Ełku na czele ze starostą Markiem Chojnowskim oraz Urzędu Miasta w Ełku na czele z prezydentem Tomaszem Andrukiewiczem. Jego celem było m.in. podpisanie petycji do ministra infrastruktury i budownictwa w sprawie utrzymania w rządowych planach budowy drogi ekspresowej Ełk – Knyszyn.
— Odpowiadamy na apel i protesty, jakie pojawiają się po stronie podlaskiej, mianowicie Augustowa i Suwałk, odnośnie do zmiany przebiegu łącznika Via Carpatia z Via Baltica – mówi Wojciech Kossakowski, poseł PiS.
Propozycja budowy tego połączenia komunikacyjnego, jak przypomina Wojciech Kossakowski, znalazła się wśród przedłożonych przez ministra infrastruktury i budownictwa i przyjętych przez rząd zmian w rozporządzeniu w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych. Powyższa sieć została uzupełniona m.in. o drogę ekspresową Ełk — Knyszyn (S 16). Ten 70-kilometrowy odcinek będzie łączył drogi Via Baltica (S 61) z Via Carpatia (S 19).
— Jest to naprawdę dobre i rozsądne rozwiązanie, które umożliwi całkowite skomunikowanie naszego regionu i wpłynie na poprawę bezpieczeństwa podróżowania mieszkańców — mówi Kossakowski. —Niestety, samorządy z Podlasia próbują troszeczkę nam w tym wszystkim przeszkodzić.
Mieszkańcy Augustowa i Suwałk chcą, aby wspomniany łącznik przebiegał przez ich miejscowości, co zdaniem posła, nie jest możliwe do zrealizowania.
— Program Natura 2000 uniemożliwia przeniesienie przebiegu tej trasy przez Augustów i Suwałki — mówi Wojciech Kossakowski.
I dodaje:
— Chcemy wesprzeć ministra Jerzego Szmita, który wpisał odcinek Ełk — Knyszyn do rozporządzenia, aby ten zapis nie uległ zmianie — mówi Kossakowski.
Wspólne stanowisko w sprawie utrzymania w rządowych planach budowy drogi ekspresowej Ełk — Knyszyn zostało zawarte w petycji, którą podpisali m.in. starosta Marek Chojnowski, wicestarosta Anna Iwaszko, prezydent Tomasz Andrukiewicz i z-ca prezydenta Artur Urbański.
Zabrakło wójta gminy Ełk, Tomasza Osewskiego, który w ostatniej chwili poinformował o niemożności przybycia na spotkanie.
Drugą sprawą poruszoną na spotkaniu była budowa ścieżki pieszo-rowerowej z Ełku do Chruściel.
— Droga z Ełku do Chruściel jest w złym stanie technicznym — mówi Wojciech Kossakowski. — Ponieważ często korzystają z niej mieszkańcy, pojawił się pomysł na wybudowanie ścieżki pieszo-rowerowej. Poproszono mnie, abym zainicjował w tej sprawie spotkanie.
— Zaprosiłem dyrektora Lasów Państwowych z Białegostoku oraz samorządy powiatu, miasta i gminy Ełk. Powstało wiele koncepcji. Jednakże chyba jednym z najważniejszych postulatów, jaki zrodził się na tym spotkaniu, było powołanie zespołu, który dopnie szczegóły tak, aby udało się ten pomysł zrealizować. Szkoda, że na spotkaniu nie było przedstawiciela kluczowego samorządu, czyli gminy Ełk.
Czar
Na ten temat pisaliśmy już wcześniej