Prezydent Ełku z wotum zaufania i absolutorium

Wczorajsza sesja rady miasta była jedną z najważniejszych, jeżeli chodzi o podsumowanie działań prezydenta Tomasza Andrukiewicza. Radni pochylili się nad absolutorium i wotum zaufania.
reklama

Głosowanie nad udzieleniem prezydentowi wotum zaufania to kolejne takie głosowanie, które wymusiła nowelizacja ustawy o samorządzie gminnym (2018 r.). To pewnego rodzaju wyrażenie aprobaty dla działań prezydenta.

Udzielnie wotum zaufania, zgodnie z ustawą musi być poprzedzone debatą, która dotyczy stanu miasta. Dokumentem jest raport, który przedkłada przed oblicze rady organ wykonawczy. Wotum zaufania rada gminy podejmuje bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady gminy, co w przypadku naszego miasta oznacza, że Tomasz Andrukiewicz musi otrzymać 12 głosów.

• Za udzieleniem wotum było 14 radnych,
  • Przeciwnych: 8 radnych,
  • Wstrzymał się od głosu 1 radny.
Drugim, ważnym głosowaniem jest udzielenie prezydentowi absolutorium. Te już dotyczy spraw budżetowych. Upraszczając, udzielenie absolutorium jest pozytywną oceną działalności finansowej organu wykonawczego za dany okres.

Za udzieleniem absolutorium opowiedziało się 18 radnych, 3 radnych było przeciw, 1 radny, wstrzymał się od głosu, 1 radny był nieobecny.