Foto. Renata Szymaszko

Prezydent Urbański o działaniach „Eko-Mazur” na rzecz redukcji uciążliwości odorowych w Ełku

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezydent Artur Urbański przedstawił inicjatywy podjęte przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami „Eko-Mazury” w celu zmniejszenia problemów związanych z nieprzyjemnymi zapachami w Ełku.

Przedsiębiorstwo „Eko-Mazury” zaprezentowało szereg zrealizowanych i planowanych działań mających na celu redukcję uciążliwości odorowych oraz poprawę jakości życia mieszkańców miasta i gminy Ełk — poinformował Urbański.

Zrealizowane działania:

• Zakup mobilnej zamgławiarki neutralizującej nieprzyjemne zapachy i dezodoryzującej powietrze.
  • Na wszystkich 16 studniach odgazowujących czynnej kwatery odpadów balastowych wymieniono biofiltry.
  • Przeprowadzono tzw. „wapniowanie” w celu regulacji pH składowanego materiału.
  • Wykonano przegląd i czyszczenie instalacji odciekowej kwatery odpadów balastowych.
  • Wokół studni odgazowujących zainstalowano gruntowne ekrany adsorpcyjne z materiałów mineralno-biologicznych.
  • Na studniach rewizyjnych zamontowano zewnętrzne biofiltry.

Zaplanowane działania:

• Podpisano umowę na wykonanie stałej bariery antyodorowej, której zakończenie prac planowane jest na 30 sierpnia 2024 r.
  • Trwa czynna rekultywacja na nieeksploatowanej części kwatery odpadów balastowych.
  • Planowany jest montaż biernych systemów odgazowujących na 6 studniach odgazowujących.
  • Rozpoczęto wymianę wkładu filtra biologicznego, pochłaniającego i dezodoryzującego powietrze z hali kompostowni.
  • Nawiązano współpracę z ekspertem w dziedzinie gospodarki odpadami, wpływu inwestycji na środowisko, rekultywacji środowiska oraz biologicznej eksploatacji składowisk.

Prezydent Urbański podkreślił, że te działania mają na celu przede wszystkim poprawę jakości życia mieszkańców Ełku poprzez efektywne zarządzanie problemem uciążliwości odorowych.