miasto-gazeta.pl

Publiczny „rachunek sumienia” radnych miejskich — czyli o debacie obywatelskiej, piszemy jak było

reklama
Spotkanie z radnymi miejskimi oraz mieszkańcami w formie debaty obywatelskiej zorganizowane zostało 10 października przez Stowarzyszenie Adelfi w ramach Ełckiego Centrum Obywatelskiego – Stacja. Debata miała podsumować półmetek kadencji radnych miejskich. Miała za zadanie ocenić wywiązanie się z realizacji obietnic wyborczych, bo jak wiadomo, obiecywał prawie każdy. W debacie udział wzięło 14 radnych na 22 (wcześniej 23 – 1†). Obecnie rada miasta pracuje w niepełnym składzie.

Organizatorzy debaty przygotowali kilka prostych pytań dotyczących pracy radnych. Jedno z nich brzmiało: Proszę wskazać maksymalnie trzy kwestie, które udało się rozstrzygnąć, wyjaśnić, bądź uregulować w przeciągu ostatnich dwóch lat. Najlepiej w odniesieniu do swego okręgu wyborczego oraz w miarę możliwości, programu wyborczego.

 

Tu padały najróżniejsze odpowiedzi. Wymieniano kwestie dotyczące ogólnie wypracowanych uchwał. Niektórzy radni, z Klubu Radnych Dobra Wspólnego, umiejętnie unikali odpowiedzi na konkretnie zadane pytanie. Część z nich, zamiast skupić się na pytaniu, co zrobiłem?, odpowiadała — co zrobię. W efekcie doprowadziło to do sytuacji, w naszej ocenie, że Ci radni przypisywali sobie niemal wszystko. Do sukcesów tych radnych zostały wliczone nawet uchwały podjęte jeszcze w poprzedniej kadencji. Remont ulicy Kolonia i Suwalskiej, jak się dowiadujemy podczas debaty, jest sukcesem radnych? Wiadomo jednak, że ten był zaplanowany już w poprzedniej kadencji i mieścił się w ramach strategii ZIT, realizowanej w obecnej perspektywie finansowej RPO i został wypracowany przez Wydział Strategii i Rozwoju Urzędu Miasta Ełku. Nadmieniamy jednak, że część radnych jest już w radzie miasta kolejną kadencję i niektórzy z nich do podsumowania półmetka tej kadencji wymieniali osiągnięcia z poprzedniej.

Podsumowując, tylko nieliczni radni odpowiedzieli konkretnie na pytanie, co zrobili dla swojego okręgu wyborczego. Pozostali  przedstawili ogólne zamierzenia i dokonania całej rady. Mówiono o poprawie infrastruktury, placach zabaw i autobusach MZK, parkingach, oświetleniu itp. — Radni mają za zadanie dbać o interesy całego miasta — wybrnął umiejętnie z pytania Dariusz Wasilewski. — To sukces wypracowany ogólnie — podsumował przewodniczący rady miasta Ełku. Tzw. większość w radzie ma Klub Dobra Wspólnego i prawdopodobnie często zdarza się, że radni, którzy są w opozycji, nie są w stanie przeforsować swoich projektów uchwał czy wniosków. — Rządzi arytmetyka – zauważa radny Dzienisiewicz z klubu radnych „Łączy nas Ełk”.

Trochę ironizując, można by stwierdzić, że gdyby inaczej sformułować pytanie — Co udało się zrealizować z obietnic wyborczych. Mogłaby paść odpowiedź. — No, wszystko ;-).
Ponieważ nie wszyscy radni udzieli konkretnej odpowiedzi na pytanie, część radnych odpowiadała wymijająco, skupiając się na ogólnych dokonaniach prac zespołów inwestycyjnych czy komisji, to pytanie ponownie powtórzył były radny miejski — Adam Dobkowski:

 

Adam Dobkowski
Adam Dobkowski

— Cieszy mnie to, że radni mają pomysły, wnioskują i realizują swoje zamierzenia, ale chciałbym się dowiedzieć, czy Państwo jako indywidualne osoby/radni przygotowali jakieś projekty uchwał i jakie są to projekty? Chciałbym zaznaczyć, że nie chodzi mi o to, że poszczególne wydziały zgłaszają projekty uchwał, bądź pan prezydent, ale czy radni wychodzą z inicjatywą sami.

 

 

 

 

Odpowiedzi udzielił tylko jeden radny — Robert Klimowicz:

Robert Klimowicz/Okręg: 10
Robert Klimowicz/Okręg: 10

— Przygotowałem kilka projektów uchwał. Dotyczą one m.in.: zmian regulaminu społecznej komisji mieszkaniowej — tu podziękowania za pomoc radnemu Wojciechowi Kwiatkowskiemu, powstał projekt wsparcia rodzin niepełnych i uchwały antysmogowej. Zaproponowałem także zmiany w opłatach z tytułu posiadanego psa, w tym wprowadzeniu dodatkowych ulg dla właścicieli czworonogów, zasadach ich rejestracji i oznakowania. Złożyłem też m.in. propozycje zmian w sprawie przyznawania stypendium naukowego — zniesienia kryterium dochodowego oraz dodatkowego docenienia osób z najlepszymi ocenami.

Na uwagę zasłużyło kilka nazwisk, które tutaj świadomie wymienimy. Odpowiedzi tych radnych były dla nas zaskoczeniem. Na pytanie: proszę wskazać maksymalnie trzy kwestie, które udało się rozstrzygnąć, wyjaśnić, bądź uregulować w przeciągu ostatnich dwóch lat. Najlepiej w odniesieniu do swego okręgu wyborczego oraz w miarę możliwości programu wyborczego, tak odpowiadali radni:

 

Ewa Awramik (DW) — okręg 22,
— Jestem przewodniczącą komisji kultury i oświaty — czasem jak sobie żartuję, również i rozrywki. — Jeżeli chodzi o moje osobiste sukcesy, to może to, że czasami pracuję bardzo ściśle z instytucjami kultury, stowarzyszeniami. Angażuję się w życie społeczne i kulturalne, i jestem bardzo zadowolona z tej współpracy, i chyba mogę skończyć. […] Ewentualnie mogę pośpiewać potem — podsumowuje żartobliwie swoje dokonania Awramik, która de facto nie udzieliła konkretnej odpowiedzi na pytanie i, po niedługim czasie opuściła spotkanie.

Piotr Karpienia (DW) — okręg 14:
[…] — Próbowałem pogrzebać troszeczkę w temacie szczepień, chodziło mi o zawartość szkodliwych konserwantów w szczepionkach m.in. rtęci i innych szkodliwych substancji. — Chciałem to porównać z dopuszczalną normą, no ale dostałem odpowiedź z ministerstwa, że musiałbym mieć w tym interes prawny.

Irena Markowska (DW) – okręg 20:  Startowałam z okręgu chyba 20 albo 21,  nie mieszkam tam.[…]

 

To są oczywiście wyłapane zdania, jednak niezmieniające kontekstu wypowiedzi. Radni dodatkowo wymieniali też swoje dotychczasowe osiągnięcia.

Większa część obecnych radnych wymieniła inwestycje, które zostały zrealizowane w ich okręgach wyborczych i które są spójne lub prawie takie same, jak wymienione w programie wyborczym i planach ujętych na rok 2014 – 2018 w kampanii wyborczej obecnego prezydenta Ełku, który jak wiadomo, należy do stowarzyszenia Dobro Wspólne. Jak już pisaliśmy wcześniej, są to ogólnie wypracowane „sukcesy” całej rady miasta. Wspomniano m.in. przebudowę ul. Kilińskiego, ustawienie nowych znaków drogowych, powstanie nowych placów zabaw, budowę parkingów, dopasowanie kursów MZK, przebudowę ulicy Suwalskiej i Kolonia, powstanie nowych ścieżek rowerowych i wiele innych. Radni twierdzą też, że reagują na problemy mieszkańców. I oby było tak dalej — w końcu od tego są.

 

Radni, którzy byli obecni na debacie


Radni, którzy byli nieobecni na debacie

Tak oceniłabym przebieg tej debaty. Co więcej, należy podkreślić, że spotkanie miało na celu ocenić sprawowanie mandatu radnego w połowie w tej  kadencji. Jednak, aby dokonać własnej oceny i nie opierać się na opinii gazety czy interpretacji, każdy z mieszkańców powinien czynnie uczestniczyć w debatach i wyrobić sobie własne zdanie w tej kwestii. Zachęcamy więc do czynnego udziału w takich spotkaniach i mamy nadzieję, że radni w przyszłości poinformują Was o tego typu zebraniach.
My natomiast w tym artykule nie chwalimy radnych (chociaż część z nich należałoby pochwalić). Doszliśmy do wniosku — niech chwalą się sami.

Podczas debaty został poruszony temat nagrywania sesji miejskich i ich transmisji na żywo w Internecie. Ale na ten temat  opublikujemy osobny artykuł.