Muzycy z Warszawskiej Orkiestry Smyczkowej imienia Z. Brzewskiego wystąpili w niedzielę (19 czerwca) w kościele św. Szczepana w Różyńsku Wielkim. Podczas II koncertu, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, mieliśmy okazję poznać dzieła muzyki polskiej współczesnej, XX i XXI- wiecznej.
Warszawska Orkiestra Smyczkowa im. Z. Brzewskiego powstała w 1992 r., a jej pierwszym szefem, prowadzącym zespół od pulpitu, był prof. Mirosław Ławrynowicz. Zespół koncertuje bez dyrygenta, uczniom i studentom – członkom orkiestry przewodzi profesor – koncertmistrz, grający wspólnie ze swoimi uczniami. Ze względu na swoją oryginalność i niezwykły poziom, zespół odnosi wielkie sukcesy i należy do czołówki orkiestr kameralnych w Polsce. Od 2002 r. kierownikiem artystycznym i jednocześnie pierwszym skrzypkiem tej orkiestry jest prof. dr hab. Andrzej Gębski, jeden z najwybitniejszych skrzypków polskich.
– Osobiście miałem okazję wystąpić w Rożyńsku Wielkim 2 lata temu, gdzie kończyłem VI edycję festiwalu u boku prof. Konstantego Kulki i prof. Piotra Wróbla — mówi prof. Andrzej Gębski. – W roku ubiegłym na tej scenie występował kwartet skrzypcowy, który prowadzę w szkole im. Z. Brzewskiego. Dzisiaj w Rożyńsku Wielkim zagrała wizytówka naszej szkoły, jaką jest Warszawska Orkiestra Smyczkowa im. Zenona Brzeskiego, którą tworzą uczniowie od drugiej klasy gimnazjum, po drugą klasę liceum. Cieszę się bardzo z tego zaproszenia, ponieważ od wielu lat promuję muzykę polską, nieznaną. Myślę, że dzisiejszy koncert pokazał, że ta muzyka jest bardzo bogata. Sądząc po owacjach na stojąco — odbiór był znakomity. Nie wyczułem w słuchaczach jakiegoś sztucznego aplauzu, reakcje były bardzo naturalne, żywe i szczere.
Młodzi muzycy wykonali utwory uznanych współczesnych kompozytorów, m.in. Piotra Wróbla, Romualda Twardowskiego czy Stanisława Moryto. Występy zrobiły wrażenie, czego wyrazem mogą być słowa dr Jolanty Sosnowskiej, kierownik artystycznej festiwalu, wypowiedziane tuż po występie orkiestry.
– To był niezwykły koncert. Kolejny rok mogliśmy wszyscy wsłuchiwać się w te piękne tony i w coś jeszcze — co jest między liniami i nutami. Chciałam podziękować prof. Gębskiemu za to, z jakim oddaniem i poświęceniem wykonuje swoje powołanie, jako wirtuoz, i jako pedagog. Życzę jednocześnie wielu sukcesów i satysfakcji.
Do młodych muzyków Sosnowska skierowała takie słowa;
– Jestem wzruszona tym, że mogłam was dzisiaj słuchać i podziwiać. Gratuluję, życzę zapału, radości i tego, żebyście przez całe swoje życie mieli poczucie, że posiadacie klucz do uszczęśliwiania innych.
Podczas koncertu nie zabrakło „starych” słuchaczy, którzy uczestniczą w festiwalu od pierwszej jego edycji, jak i „nowych” – co świadczy o rosnącej popularności wydarzenia.
– Przyjechaliśmy z okolic Rożyńska Wielkiego – zdradza pan Tadeusz. – Pierwszy raz uczestniczymy w koncercie, wrażenia bardzo pozytywne. To takie oderwanie od rzeczywistości, przynajmniej na godzinę. Myślę, że jak tylko czas pozwoli, na pewno tu jeszcze przyjedziemy.
Warszawską Orkiestrę Smyczkową im. Z. Brzewskiego będzie można podziwiać podczas Międzynarodowych Kursów Muzycznych im. Zenona Brzewskiego w Łańcucie już w lipcu. Tymczasem zapraszamy na kolejny, III koncert w ramach VIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Rożyńsku Wielkim, który odbędzie się 17 lipca. W neogotyckim kościele św. Szczepana wystąpi duet: Jonathan Bolívar – gitara oraz Michał Markuszewski – organy.
Czar