Na zdjęciu Joanna Porucznik

Spółka śmieciowa z sankcjami karnymi

Joanna Porucznik podjęła się interwencji w sprawie brzydkiego zapachu, który latem uprzykrzał życie mieszkańcom osiedla Tuwima, Północy II, Konieczek i części centrum. W tej sprawie radna skierowała zapytanie do prezydenta Tomasza Andrukiewicza celem wyjaśnienia sprawy. Z kolei miasto wniosło o przeprowadzenie kontroli do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Olsztynie. Inspekcją interwencyjną zostały objęte Eko-Mazury oraz Energoutil.
reklama

Brzydki zapach latem dał się we znaki mieszkańcom Ełku. Zdaniem wielu osób — smród przyprawiał wręcz o mdłości. Krytyczne komentarze zalewały media społecznościowe, wskazując, że „smrododawcą” jest zakład śmieciowy w Siedliskach. 23 sierpnia 2023 r. radna, Joanna Porucznik, zwróciła się do władz miasta, aby te podjęły interwencję w sprawie przykrego zapachu. 29 sierpnia 2023 r. „urząd” wystosował do WIOŚ prośbę o przeprowadzenie kontroli w zakładzie śmieciowym oraz Energoutilu w związku z „podejrzeniem wystąpienia zanieczyszczenia środowiska oraz w zakresie realizacji warunków określonych w decyzjach pozwolenia zintegrowanego wydanych przez Marszałka Województwa Warmińsko — mazurskiego”.

WIOŚ z kontrolą przed „miastem”

Pod koniec sierpnia organ kontrolny poinformował Tomasza Andrukiewicza, że interwencja w Eko – Mazurach została podjęta już 7 sierpnia. Jednak powodem było zgłoszenie dotyczące pożaru odpadów tworzyw sztucznych. Natomiast kontrola zakładu Energoutil została rozpoczęta 26 września i dotyczyła uciążliwości odorowej. O ile znane już są wyniki dotyczące Eko-Mazur, to na ustalenia, co do prywatnej spółki trzeba będzie poczekać.

Eko – Mazury nie smrodzą, ale….

Podczas „postępowania” stwierdzono, że źródłem i emiterem odorów w kierunku Ełku nie jest PGO „Eko-MAZURY” Sp. z o.o. Pomimo niestwierdzenia naruszeń dot. uciążliwości odorowych, kontrola interwencyjna ww. zakładu wykazała nieprawidłowości w zakresie przestrzegania wymagań ochrony środowiska polegających na magazynowaniu niektórych odpadów, a także na przekroczeniu ilości magazynowanych odpadów o kodzie ex 19 12 12 względem ilości dopuszczonej do magazynowania w tym samym czasie, której wartość została określona w obowiązującym pozwoleniu zintegrowanym. Jednak, biorąc pod uwagę skalę nieprawidłowości oraz rodzaj odpadów magazynowanych niezgodnie z decyzją, nieprawidłowości te nie miały związku z uciążliwościami odorowymi zgłaszanymi przez mieszkańców Ełku – czytamy w piśmie.

Z dokumentu dowiadujemy się także, że wobec zakładu śmieciowego zastosowano sankcje karne w postaci pouczenia oraz mandatu, wydano zarządzenia pokontrolne zobowiązujące do wyeliminowania ujawnionych w trakcie kontroli naruszeń oraz skierowano wystąpienie pokontrolne do Urzędu Marszałkowskiego Woj. Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie informujące o ustaleniach kontroli. Ustalenia co do kontroli interwencyjnej zakładu Energoutil rozpoczętej 26 września w dalszym ciągu trwają.

Art. na podstawie dokumentacji WIOŚ (6 listopada 2023 r.)