Sprawdź, czy „załapiesz się” na tańszy prąd

Rząd chce wprowadzić szczególne rozwiązania dotyczące cen energii elektrycznej tzw. tarczę solidarnościową.
reklama

– Tarcza Solidarnościowa ma chronić przed gwałtownymi wzrostami cen energii elektrycznej. To plan dla polskich rodzin – mówiła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas konferencji prasowej, która odbyła się 15 września 2022 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Tarcza Solidarnościowa to rozwiązanie zachęty – nagradza tych, którzy oszczędzają. Gospodarstwom domowym dajemy gwarantowaną cenę energii do 2000 kWh rocznie. Dla gospodarstw z osobami niepełnosprawnymi, rodzin z trojgiem i więcej dzieci oraz gospodarstw domowych, prowadzących działalność rolniczą będzie to 2600 kWh – mówiła minister Anna Moskwa.

Gwarancja ceny za energię elektryczną

Gwarantowana cena energii będzie obowiązywać:

  • do 2000 kilowatogodzin rocznie dla wszystkich gospodarstw domowych,
  • do 2600 kilowatogodzin rocznie dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami, rodzin trzy plus – czyli rodziny z Kartą Dużej Rodziny oraz rolników.

W praktyce oznacza to, że gospodarstwa domowe wyższą cenę za prąd zapłacą jedynie za nadwyżkę – powyżej 2000 lub 2600 kWh.  Dodatkowo po stronie obywateli nie ma żadnej biurokracji lub będzie ona ograniczona do minimum. To dostawca energii będzie oceniał zużycie i automatycznie obniżał jej cenę. W przypadku rolników – wystarczy zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o opłaceniu podatku rolnego. W rodzinach z trojgiem lub więcej dzieci będzie potrzebna jedynie Karta Dużej Rodziny, a tam, gdzie jest osoba z niepełnosprawnością – jeden dokument potwierdzający – tłumaczyła minister klimatu i środowiska. (sic). 

10-procentowa zniżka za obniżenie zużycia energii

Polskie rodziny będą mogły skorzystać z obniżki rachunków za prąd w przyszłym roku. Warunkiem będzie obniżenie zużycia energii elektrycznej w 2023 r., o co najmniej 10 proc. w stosunku do 2022 r. Energooszczędność będzie skutkowała 10 proc. obniżką kosztów za energię.

Dodatkowym rozwiązaniem będzie dopłata w wysokości 1000 zł dla ogrzewających się głównie energią elektryczną, w tym pompami ciepła.

 Pomoc dla przedsiębiorców

Tarcza Solidarnościowa wiąże się też z pomocą dla firm. Rząd przeznaczy środki do 5 mld zł, aby wesprzeć kilkaset firm. Wsparcie będzie przyznawane odbiorcom pod warunkiem min. 100 proc. wzrostu cen energii. Wypłata środków planowana jest jeszcze na ten rok.

Od przyszłego roku przedsiębiorcy będą mieli możliwość bezpośredniego podłączenia do odnawialnych źródeł energii (OZE).

Oszczędności w administracji publicznej i spółkach Skarbu Państwa

Administracja rządowa, ale także administracja samorządowa będzie zobowiązana do zmniejszenia zużycia prądu o 10 proc. już od 1 października 2022 r. Kolejnym krokiem będzie zmiana zewnętrznego oświetlenia na energooszczędne, które zużywa dużo mniej prądu.