Walka o stołki w powiecie ełckim. Łakomym kąskiem etatowy członek zarządu

Samorządowe wybory, jak zwykle, przynoszą ze sobą nie tylko nadzieję na zmianę, ale także sceny walki o stołki i polityczne intrygi. W ostatnich wyborach do powiatu ełckiego ta sztuka polityczna, przyjęła formę godną Shakespeare’a, gdzie liczni gracze starają się wywalczyć swoje miejsce przy stołach władzy.

Ugrupowanie lokalne Dobro Wspólne, zdobywając największą liczbę mandatów (7), stoi teraz przed zadaniem budowy koalicji, która pozwoli jej na samodzielne rządy. Starosta, wicestarosta i członkowie zarządu to kluczowe postaci w tej grze, a wybór na te stanowiska może przynieść nie tylko wpływ na politykę, ale także pokaźne korzyści finansowe dla ich posiadaczy.

W kuluarach zaczynają rozwijać się plotki o ambicjach Emilii Górskiej i Eweliny Truszkowskiej, które pragną zająć etatowe stanowiska w zarządzie. Jednak ich brak doświadczenia w samorządzie rodzi wątpliwości co do ich kwalifikacji. Wydaje się, że ich marzenia mogą pozostać jedynie marzeniami.

Łączy Nas Ełk, mimo swoich aspiracji, dysponuje zbyt małą liczbą mandatów (3), by odegrać znaczącą rolę w negocjacjach. Podobnie Platforma Obywatelska, mimo pewnego poparcia, nie ma wystarczającej siły, by narzucić swoje warunki. Tu także ważną rolę odgrywają różnice poglądowe.

Robert Dawidowski z PO, obecny wicestarosta, musi się liczyć z utratą swojego stanowiska. Aby pozostał na nim, Dobro Wspólne musiałoby nawiązać sojusz z jego partią, co na razie wydaje się niemożliwe, zwłaszcza że mówi się, iż PO dąży do zajęcia stanowiska starosty.

Najbardziej prawdopodobne wydaje się połączenie sił Dobrego Wspólnego z PiS-em, co dałoby im wystarczającą liczbę mandatów do utworzenia koalicji. Jednak czy taka koalicja będzie służyć interesom mieszkańców, czy też będzie jedynie układem służącym interesom politycznym, pozostaje kwestią otwartą.

Wiadomo również, że negocjacje w sprawie tworzenia zarządu w powiecie ełckim są na razie w fazie wstępnej. Decydujący wpływ na kształt zarządzania może nabrać innego znaczenia, jeśli Tomasz Osewski przegrałby II turę w gminie Ełk.

Warto wiedzieć

W skład Zarządu Powiatu wchodzą: Starosta jako jego Przewodniczący, Wicestarosta, etatowy członek zarządu i dwóch nieetatowych członków Zarządu. Członkowie Zarządu Powiatu mogą być wybrani również spoza składu Rady.

Dobro Wspólne w wyborach samorządowych do powiatu ełckiego zdobyło największą liczbę mandatów (7). Platforma Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość po 5 mandatów. 3 mandaty przypadły dla Łączy Nas Ełk, 1 mandat objął Tomasz Bartnik.