WOT zdjęcie przysięga
Na zdjęciu: przysięga żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, uczniów i absolwentów CEM wraz z dyrekcją szkoły.

Wojsko wraca do Ełku. Rozmowa z matką chrzestną sztandaru brygady

Struktura Wojsk Obrony Terytorialnej wzbogaci się o 6 nowych batalionów lekkiej piechoty, siedziba jednego z nich powstanie w Ełku i będzie wchodzić w skład 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. O utworzeniu batalionu w Ełku i powrocie wojska do naszego miasta rozmawiamy z Agnieszką Pasko.
reklama
— Starania o utworzenie w Ełku batalionu lekkiej piechoty wojsk obrony terytorialnej rozpoczęły się trzy lata temu. Nasze miasto jest świetnym węzłem komunikacyjnym, posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę oraz potencjał osobowy — mówi Agnieszka Pasko. Do 2021 roku w Ełku funkcjonowały dwie kompanie obrony terytorialnej — saperów i lekkiej piechoty. Obecnie 4 Warmińsko-Mazurska Brygada zostaje poszerzona o kolejny batalion lekkiej piechoty, tym razem w Ełku, co mnie niezmiernie cieszy i jako dyrektora CEM i jaką matkę chrzestną sztandaru tejże brygady — dodaje. 
 
 
Decyzję o utworzeniu batalionu w Ełku podjął Minister Obrony Narodowej  w odpowiedzi na wniosek dowództwa wojsk obrony terytorialnej i dowódcy 4. brygady płk. Mirosława Brysia. Bardzo o to zabiegała również  nasza szkoła. Zgodnie z zapewnieniem dowódcy 4 W-M BOT współpraca z CEM nadal będzie kontynuowana, również w zakresie pozyskania składu osobowego nowego batalionu. Obecnie stan skompletowania istniejących już batalionów przekroczył znacznie 90%, w tym w ogromnej ilości również w oparciu o naszych absolwentów i obecnych uczniów.  Batalion zostanie tymczasowo dyslokowany w oparciu o infrastrukturę szpitala wojskowego.
 
 Docelowo miejsce zabezpieczenia logistycznego w obiekty na potrzeby batalionu jest w Ełku na ulicy Dolnej. Obecnie obiekt ten jest remontowany i udostępniony na podstawie prawa wojskowego i administracyjnego do przejazdu koniecznego do budowy nowej drogi S-16. Zgodę na to wydała 4 W-M BOT w odpowiedzi na potrzebę mieszkańców (odciążenie miasta od przejazdu ciężkich samochodów przez centrum).
 
Od ogłoszenia decyzji przez Ministerstwo Obrony Narodowej do momentu ukompletowania jednostki i potwierdzenia gotowości do zadań minie trochę czasu, niemniej jednak nie będzie to trwało długo.
 
— Przed nami kilkanaście miesięcy wytężonej pracy. Przed nami, czyli przed szkołą i żołnierzami, również przede mną. Jestem jednym z oficerów, pełniących służbę terytorialną, zatem czuję się współodpowiedzialna za sukces naszej brygady — mówi Pasko. Batalion jest szczególnie związany ze swoim rejonem odpowiedzialności. To miejsce pracy nie tylko żołnierzy, ale również i cywilnych pracowników wojska. Miejscowe firmy zyskają kolejnego odbiorcę ich usług różnego typu od gastronomii po remontowo-budowlane. Cieszę się, że wojsko wraca do naszego pięknego Ełku.