Zastrzeż PESEL i chroń swoje dane

Urząd Miasta Ełku przypomina o możliwości zastrzeżenia numeru PESEL na stronie www.mObywatel.gov.pl, w aplikacji mObywatel lub w Urzędzie Miasta Ełku (Referat Spraw Obywatelskich, stanowisko 3 i 4). Od 1 czerwca 2024 r. firmy i instytucje muszą sprawdzać status numeru PESEL.

Rosną próby wyłudzeń kredytów na cudze dane. Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do ochrony swoich danych poprzez zastrzeżenie PESEL.

Zastrzeżenie PESEL uniemożliwia przestępcom wykorzystanie go do zaciągnięcia kredytu. Usługa dostępna jest od listopada 2023 roku, a od czerwca 2024 r. firmy będą musiały sprawdzać status PESEL przed udzieleniem pożyczki. Jeśli powstanie zobowiązanie mimo zastrzeżenia, instytucje nie mogą dochodzić roszczeń.

Jak zastrzec PESEL?

• Przez stronę www.mObywatel.gov.pl
  • W aplikacji mObywatel 2.0 – umożliwia zastrzeżenie, cofnięcie i ponowne ustawienie PESEL oraz sprawdzenie, kto i dlaczego weryfikował numer.
  • Stacjonarnie w Urzędzie Miasta Ełku (Referat Spraw Obywatelskich, ul. Piłsudskiego 6, stanowisko 3 i 4), tel. 87 73 26 140 lub 87 73 26 141.