26 czerwca 2007 r. ełcka rada podjęła uchwałę, która dla ww. ronda nadała nazwę Czesława Nalborskiego. Jednak jak informuje Stefan Marcinkiewicz rada opierała się na fałszywych przesłankach dotyczących biografii Czesława Nalborskiego.
— W tamtym czasie wiedza na temat Cz. Nalborskiego pochodziła z prozy Aleksandra Omiljanowicza, wspomnień Władysława Świackiego oraz źródeł im pochodnych (np. artykuł biograficzny autorstwa ks. Kazimierza Kułakowskiego). Nie przeprowadzono badań historycznych sensu stricte — mówi Marcinkiewicz.
W związku z wątpliwościami co do zasług Nalborskiego grupa ełczan, z inicjatywy Stefana Marcinkiewicza i Zbigniewa Achramowicza, postanowiła zebrać podpisy mieszkańców pod wnioskiem dotyczącym zmiany nazwy ronda.
Zebrane podpisy oraz propozycję mieszkańcy przedłożyli radnym miejskim, którzy w ich imieniu złożyli formalny wniosek do przewodniczącego rady. Aby wesprzeć mieszkańców i ułatwić inicjatywę obywatelską pod wnioskiem podpisało się, w imieniu całego klubu KOL, trzech radnych: I. Dzienisiewicz, K.Wiloch, D. Dracewicz.
Teraz propozycja, już w formie uchwały, będzie głosowana na najbliższej sesji, 25 listopada. Rondo wg propozycji miałoby otrzymać nazwę 9 Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej.
Fragment z uzasadnienia uchwały. Pełną treść znajdziecie tutaj
Warto pamiętać, że zasługi Cz. Nalborskiego zostały ujawnione przez Aleksandra Omiljanowicza (1923-2005), byłego funkcjonariusza Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Suwałkach, Nidzicy i Iławie — czołowego literata czasów ministra M. Moczara na Białostocczyźnie i regionalnego realizatora polityki historycznej PRL.
W 2003 r. Omiljanowicz został skazany na cztery i pół roku więzienia za torturowanie i prześladowania członków organizacji Wolność i Niezawisłość. Czyny Czesława Nalborskiego opisał Omiljanowicz w artykułach prasowych oraz książkach wydawanych w Polsce i ZSRR. W 1974 r. opowiadanie „Widmo śmierci” Omiljanowicza zyskało adaptację w Teatrze Polskiego Radia. Cz. Nalborskiego grał znany aktor – Janusz Bukowski. Wskutek odgórnych decyzji Nalborski stał się bohaterem Polski Ludowej. Dzięki lojalnemu stosunkowi do PRL i współpracy z władzą mógł nawet wyjechać do Londynu w 1973 r. (!).
O Nalborskim pisaliśmy wcześniej :
Samorządni realnie – to hasło pod którym będziemy opisywać inicjatywy ełczan. Pomysłodawcą zwrotu jest ełczanin Adam Waszkiewicz. Zapraszamy wszystkich mieszkańców naszego powiatu do zgłaszania nam swoich inicjatyw. Chętnie je opublikujemy.