Szefowie do wymiany

od lewej: Dariusz Piekarski- obecny prokurator
reklama

Szefowie prokuratur wszystkich szczebli 4 marca pożegnają się ze swoimi stanowiskami.
Nie wiadomo jeszcze, kto zastąpi w Ełku prokuratora rejonowego Dariusza Piekarskiego. Zmiany związane są z ustawą z 28 stycznia Prawo o prokuraturze.

W Dzienniku Ustaw 15 lutego opublikowano nową ustawę o prokuraturze i przepisy wprowadzające tę ustawę. Z obu dokumentów wynika, że od 4 marca, czyli od dnia wejścia w życie nowej ustawy, zmieni się struktura organizacyjna prokuratury. Urząd prokuratora generalnego będzie sprawował minister sprawiedliwości (Zbigniew Ziobro). Z ustawy wynika, że prokurator generalny będzie mógł osobiście kierować prokuraturą lub przez prokuratora krajowego, a więc nie będzie już Prokuratury Generalnej, lecz zostanie utworzona Prokuratura Krajowa. Oznacza to również, że prokurator generalny będzie przełożonym wszystkich prokuratorów. Zamiast Prokuratur Apelacyjnych będą Prokuratury Regionalne. Zlikwidowane zostaną prokuratury wojskowe, a w prokuraturach powszechnych powstaną działy do spraw wojskowych.

WYMIANA SZEFÓW
Ustawa wprowadzi spore zamieszanie również na niższych szczeblach, ponieważ przewiduje, że 4 marca wszyscy szefowie prokuratur przestaną pełnić swoje funkcje.
– Ustawa przewiduje, że w dniu wejścia w życie nowych przepisów ustaje kadencyjność prokuratorów funkcyjnych – tłumaczy szef Prokuratury Rejonowej w Ełku Dariusz Piekarski. – Nowe przepisy nie przewidują kadencyjności. Prokurator generalny ma miesiąc na powołanie prokuratorów Prokuratury Krajowej, a dwa miesiące na powołanie nowych prokuratorów regionalnych, okręgowych i rejonowych oraz ich zastępców. W tym czasie poszczególne prokuratury będą nadzorowane przez osoby pełniące obowiązki szefów tych instytucji.
Nie wiadomo jeszcze, kto zastąpi Dariusza Piekarskiego na stanowisku.

POD NADZOREM
Warto dodać, że zmieni się nie tylko struktura organizacyjna instytucji. Ustawa wprowadzi także ograniczenia związane z niezależnością prokuratorów. Jeśli w trakcie prowadzenia postępowań otrzymają od swojego przełożonego zarządzenia, wytyczne i polecenia na piśmie dotyczące danej sprawy, muszą je wykonać. Przełożeni będą mogli też zmienić lub uchylić decyzję prokuratora oraz przekazywać sprawy prokuraturom wyższego i niższego szczebla. Prokurator generalny będzie mógł, bez zgody prokuratora prowadzącego, przekazać organom władzy publicznej, a w uzasadnionych przypadkach także „innym osobom” oraz mediom informacje dotyczące danej sprawy. Powstanie Wydział Spraw Wewnętrznych do ścigania sędziów, prokuratorów i asesorów. Prokuratorskie postępowania dyscyplinarne będą jawne. Obecną Krajową Radę Prokuratury zastąpi Krajowa Rada Prokuratorów przy Prokuratorze Generalnym. Można śmiało wysnuć wniosek, że minister sprawiedliwości, czyli polityk reprezentujący rząd, będzie miał dużo większy nadzór nad prokuraturą i wpływ na toczące się sprawy niż dotychczasowy prokurator generalny. Stoi to w sprzeczności z art. 97 par. 1 nowej ustawy, w którym czytamy, że prokuratorzy nie mogą należeć do partii politycznych ani brać udziału w działalności politycznej. Chyba że prokuratora generalnego nie zaliczamy do grona prokuratorów.

G.Merchelska

Komentarze