Pełna treści odpowiedzi prezydenta
Tereny położone w bezpośrednim sąsiedztwie przebiegu powyższej drogi stanowią własność prywatną, Gminy Ełk bądź Skarbu Państwa, miasto Ełk nie posiada w tym obszarze żadnych nieruchomości. Należy jednak podkreślić, że budowa drogi ekspresowej S61 stanowi szansę rozwoju nie tylko naszego miasta, ale całego regionu zarówno w zakresie działalności produkcyjnej, handlowej, jak i usługowej. Jest to też ważny element mający wpływ na jakość i bezpieczeństwo komunikacyjne w naszym regionie.
Miasto Ełk od wielu lat podejmuje działania mające na celu rozwój gospodarczy obejmujący m.in. innowacyjne przedsięwzięcia. Tworzone są w tym celu korzystne warunki do zakładania i prowadzenia biznesu, poprzez oferowanie atrakcyjnych gruntów inwestycyjnych, a także stosowanie wobec przedsiębiorców ulg podatkowych. W Ełku w niewielkiej odległości od trasy S61 (ok. 2 – 3 km od projektowanego węzła Ełk — Wschód), na gruntach przekazanych przez Gminę Miasto Ełk, funkcjonuje Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna Podstrefa Ełk. Tereny te zostały staraniem Strefy uzbrojone i w części ulokowały się na nich firmy produkcyjno — usługowe. W obrębie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej znajduje się również Park Naukowo — Technologiczny. Jest to obszar tzw. Miejskiej Strefy Rozwoju, zajmującej teren przeznaczony pod inwestycje o powierzchni 23 ha, z którego przeważająca część staraniem miasta, dzięki pozyskaniu funduszy z Unii Europejskiej, została w pełni wyposażona w urządzenia infrastruktury technicznej. Teren ten objęty jest ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Ełk — Podmiejska”, który przeznacza go pod strefę produkcyjną i produkcyjno — usługową.
Obecnie prowadzone są rozmowy dotyczące m.in. przekazania Gminie Ełk za cenę obniżoną działki położonej w Szeligach Buczkach, stanowiącej własność miasta Ełku oznaczonej nr 13 o pow. 2,0300 ha, którą gmina zamierza urządzić, zapewniając tym samym dojazd do terenów położonych w bezpośrednim sąsiedztwie granic administracyjnych miasta, co z pewnością pomoże uruchomić ich potencjał inwestycyjny z chwilą oddania do użytku trasy S61. Rada Miasta Ełku na wniosek Prezydenta Miasta Ełku podjęła w dniu 24 lutego 2021 r. uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na sprzedaż ww. działki na rzecz Gminy Ełk za cenę obniżoną w wysokości 1 zł.
W październiku 2020 r. Miasto Ełk złożyło wniosek o dofinansowanie projektu w ramach Programu Rozwój Lokalny (fundusze norweskie). Jednym z działań projektowych jest „Budowa marki gospodarczej Ośrodka Subregionalnego Ełk”.
Miasto Ełk i Gmina Ełk, tworzące Miejski Obszar Funkcjonalny Ełku, pracują nad aktualizacją wspólnej strategii rozwoju.
W oparciu o wizję i cele rozwoju obecnie przygotowywane są projekty strategiczne, wśród których przewidziane jest uzbrojenie terenów inwestycyjnych w Ełku przy ul. Bema (2 działki miejskie i 1 działka SSSE o łącznej powierzchni ok. 3,7 ha) oraz dużych terenów w Gminie Ełk w obrębie miejscowości Szeligi-Buczki i Przykopka. Projekty strategiczne będą przedstawione Zarządowi Województwa Warmińsko-Mazurskiego i stronie rządowej do finansowania z nowej puli środków UE w ramach polityki spójności oraz Krajowego Programu Odbudowy i Zwiększenia Odporności. W obu przypadkach możliwe jest wsparcie uzbrojenia terenów inwestycyjnych oraz tworzenia warunków do obsługi inwestora.
Formy aktywności gospodarczej, które mogą rozwinąć się obszarze funkcjonalnym Ełku w efekcie budowy drogi S61:
- branża logistyczna (przeładunki, magazyny);
- produkcja ukierunkowana m.in. na kraje nadbałtyckie, obsługa inwestorów z krajów nadbałtyckich (ich centra przeładunkowe);
- nowy korytarz transportowy skierowany do portów morskich.
Nowe firmy, które będą chciały rozpocząć/rozwinąć w Ełku działalność gospodarczą, mogą liczyć na wsparcie Parku Naukowo-Technologicznego. PNT jest siedzibą młodych firm.
42 Komentarze
Przechrzta Karp…. i tak nic nie zrozumie. Wiesz gdzie on ma twoje Konieczki?
Radny Karpienia, głosowałem na Ciebie i popełniłem błąd, jesteś zwykłym leniem. Jesteś radanym z Konieczek i co…i nic nie zrobiłeś dla Konieczek, ciekawy kiedy ostatni raz byleś na Konieczkach. Żałuje tego głosu na Ciebie bo jest to gorzej niż nie głosować…Byłeś w DW a teraz czujesz, że jest słabo i jak tchórz zmieniasz kolegów. Dramat!!!
Jak siedział w DW to przyklepywał wszystko. Jak kupił sobie spadochron od Hołowni to krytykuje to co się da.
Tacy są najgorsi. A może pan Radny zapytał by się Prezydenta o powstanie Ośrodka Rehabilitacji dla osób którzy przeszli COVID-19 i częściowo odpokutował swoje wcześniejsze wpisy i swoje podejście dotyczące korona-wirusa poprzez doprowadzenie do powstania w/w projektu ??
W każdym normalnym kraju taki radny podałby się do dymisji, ale nie u nas. Polak trwa na stanowisku…do końca:)
Karpienia na sołtysa Oracz! I na wójta! A tak poważnie, raczej nie nadaje się ani na jedno, ani na drugie. No, może jako reklama dla ełckiego szpitala, że go z covida wyciągnęli. Żenujące jest to, że nie powinien sprawować mandatu radnego, a rada nabrała wody w usta. Milcząca zgoda na niepraworządność. Bo co? Bo kolega radny? A gdzie wasza uczciwość!
Do końca życia będziesz Karpienia miał ksywę „covid”
Przecież Karpieni ten dom na Oraczach to Wisowaty budował, to jak? Może pan Karpienia odniesie się do tego, jakiś wywiad? Może jakieś honorowe rozwiązanie?
Ale Pani Redaktor podłożyła mu tło. Widać że to wielki budowniczy.
Co ta szarpistruna wie o gospodarce.
Comments are closed.