Renata Szymaszko

2020 r. Maleje liczba mieszkańców Ełku. Przyrost naturalny na minusie, a liczba zgonów największa w historii GUS

Nie napawa optymizmem informacja dotycząca danych demograficznych w naszym mieście. Jak podaje raport o stanie gminy w 2020 roku liczba mieszkańców zmalała o 206.

W wyniku migracji stałej do Ełku przybyło 11 nowych mieszkańców.

Stałe migracje krajowe

• napływ mieszkańców: 634
  • odpływ mieszkańców: 632
  • saldo: +2;

Stałe migracje zagraniczne

• napływ mieszkańców (imigracja): 48
  •  odpływ mieszkańców (emigracja): 39
  •  saldo: +9.

W 2020 r. liczba urodzeń w Ełku wyniosła 596 osób, w tym 293 dziewczynki i 303 chłopców. Zmarło 638 osób, w tym 300 kobiet i 338 mężczyzn (o 106 osób więcej niż w 2019 r.) Była to najwyższa liczba zgonów w historii publikacji tych danych przez GUS. Wobec tego przyrost naturalny w 2020 r. wyniósł -42.

W porównaniu do roku 2019 liczba mieszkańców w wieku przedprodukcyjnym wzrosła o 15. Maleje liczba osób w wieku produkcyjnym (tj. dla mężczyzn grupa wieku 18-64 lata, dla kobiet 18-59 lat.). W porównaniu do roku 2019 takich osób jest w Ełku o 568 mniej.

Rośnie natomiast grupa mieszkańców w wieku poprodukcyjnym (wiek, w którym osoby zazwyczaj kończą pracę zawodową, tj. dla mężczyzn – 65 lat i więcej, dla kobiet – 60 lat i więcej). W porównaniu do roku 2019 takich osób jest w Ełku o 347 więcej.

Najczęstszą przyczyną zgonów, w roku 2020, były wg raportu:

• –  w tzw. szpitalu wojskowym — udar niedokrwienny mózgu (zawał mózgu), krwotok mózgowy, zakażenie wirusem SARS-CoV-2, uraz śródczaszkowy, choroby nowotworowe.
  • – w miejskim szpitalu — niewydolność serca, niewydolność oddechowa, nowotwór złośliwy (oskrzela i płuca) oraz zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Od 5 listopada 2020 r. do 31 grudnia 2020 r. na oddziale  COVID-19  zmarło 45 osób.