62 akty zniszczenia i tylko 1 złapany. Jak miasto szuka wandali?

O przypadkach niszczenia mienia komunalnego informują często lokalne media, a także ratusz. Najczęstszej niszczone są nowe wiaty przystankowe.

Na początku tego roku radny Robert Klimowicz złożył do prezydenta miasta zapytanie w sprawie coraz częstszych aktów wandalizmu, do których dochodzi na terenie naszego miasta.

Jak się okazuje, w roku 2020 dokonano 62 aktów niszczenia mienia komunalnego. Z czego „7 aktów wandalizmu dotyczy wybicia szyb w wiatach przystankowych na terenie Ełku, które zostały zgłoszone na policję z wnioskiem o ściganie i ukaranie sprawców ww. przestępstw.

W 6 przypadkach sprawa została umorzona z powodu niewykrycia sprawcy, natomiast w jednym przypadku policja znalazła sprawcę i prowadzone było postępowanie w tej sprawie.

Ponadto odnotowano 55 zdarzeń zniszczenia małej architektury (zniszczenia ławek parkowych, graffiti, zaśmiecanie), z czego ani jednego sprawcy nie zarejestrowano na kamerach monitoringu”.

Szkody te zostały oszacowane na 18.387,45 zł brutto.

Do tej pory policja zatrzymała jednego sprawcę wybicia 2 szt. szyb w wiacie przystankowej przy ulicy Wojska Polskiego (przystanek o nazwie „Wojska Polskiego — most”).  Sąd skazał sprawcę wyrokiem prawomocnym zasądzając do zapłaty na rzecz pokrzywdzonego (Gmina Miasto Ełk) kwotę w wysokości 2 tys. 583 zł. W obecnej chwili trwają czynności wyegzekwowania należności.

Na koniec roku 2020 wysokość szkód pokrytych przez ubezpieczyciela wyniosła 5.024,55 zł brutto. Wypłacona kwota dotyczy 4 szt. szyb wybitych w trzech wiatach przystankowych.