Grupa ełckich radnych wnioskuje, aby ich koledzy nie dorabiali w płatnych komisjach

Uniemożliwić radnym miasta Ełku pobieranie dodatkowych wynagrodzeń z tytułu działalności w komisjach powoływanych przez prezydenta Ełku — tak brzmi jeden z wniosków klubu radnych KOL.

Do 15 września rajcy mogli składać wnioski do prezydenta Tomasza Andrukiewicza dotyczące przyszłorocznego budżetu. We wniosku radnych Koalicji Obywatelskiej — Lewicy znalazł się m.in. zapis dotyczący powoływania radnych do płatnych komisji.

I choć nie ma wskazania wprost – to wiadomo, że chodzi o tzw. komisję alkoholową, za którą radni dostają dodatkowe wynagrodzenie i to niemałe.

Członkami komisji rozwiązywania problemów alkoholowych są radni: Adam Dobkowski, Piotr Karpienia, Mirosław Sawczyński, Aneta Wolna.

W 2021 r. Wolna w komisji alkoholowej zarobiła prawie 14 tys. złotych (13 686,40), Sawczyński przeszło 10 tys. zł (10 340,34) a radny Karpienia około 8 tys. zł (7 705,60). Pełne wynagrodzenie Dobkowskiego poznamy w 2023 r.

Zgodnie z uchwałą wynagrodzenie szeregowego członka wynosi 8% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dla przewodniczącego tej komisji, jak i jego zastępcy, wynagrodzenie wynosi 13% minimalnego wynagrodzenia.

Od 1 stycznia 2023 r. płaca minimalna ma wzrosnąć do 3490 zł, a od 1 lipca – do 3600 zł. Rada Ministrów przyjęła już rozporządzenie w tej sprawie. Zgodnie z tą zapowiedzią wraz ze wzrostem „minimalnej” wzrośnie jednocześnie wynagrodzenie członka komisji alkoholowej. Zgodnie z wewnętrznym regulaminem członek komisji ma zlecone w miesiącu aż 4 kontrole.

Aneta Wolna jako z-ca przewodniczącego tej komisji może otrzymać w roku 2023 przeszło 22 tys. zł. To w porównaniu do roku 2021 o 8 tys. więcej.

Natomiast szeregowi członkowie (Sawczyński, Dobkowski, Karpienia) mogą otrzymać przeszło 13 tys. zł. To także w stosunku do 2021 r. o prawie 3 tys. zł więcej.