Miasto-gazeta.pl
ełcki portal informacyjny

Piotr Karpienia: Wygaśnięcie mandatu to zemsta ugrupowania, z którego odszedłem

Pod koniec listopada Rada Miasta Ełku pochyli się nad uchwałą stwierdzającą wygaśniecie mandatu radnemu Piotrowi Karpienia. Podstawą prawną jest art. 383 par. 1 pkt 2 kodeksu wyborczego, tj. utrata prawa wybieralności do organu miejskiego.

Powodem utraty wybieralności jest stwierdzenie, iż Piotr Karpienia nie zamieszkuje już stale w Ełku. Komisja Rewizyjna ustaliła, że Karpienia w trakcie kadencji przeprowadził się do miejscowości w sąsiedniej gminie, gdzie na stałe zamieszkał z żoną i dziećmi.

W toku postępowania wyjaśniającego nie został udowodniony fakt stałego, rzeczywistego zamieszkiwania przez Piotra Karpienię pod adresem mieszczącym się w granicach administracyjnych gminy, w której radny uzyskał mandat. Rzeczywistego faktu zamieszkiwania pod „zameldowaniem” nie potwierdza też wywiad środowiskowy Komendy Powiatowej Policji w Ełku.

Radny Piotr Karpienia nie zgadza się z opinią komisji rewizyjnej. — Nie mogę pozostawić bez komentarza tego, że sposób, w jaki było prowadzone przez Komisję Rewizyjną postępowanie wyjaśniające, naruszało moje podstawowe prawa — broni się radny. — Dotyczy to w szczególności czynności podjętych z udziałem policji, które były działaniem bez podstawy prawnej. Nie są mi znane przepisy, które upoważniałyby organy gminy do zlecenia policji czynności w celu ustalenia miejsca zamieszkania osoby fizycznej w związku z wątpliwościami dotyczącymi stałego zamieszkiwania na terenie gminy, w której osoba ta wykonuje mandat radnego. Radny twierdzi też, że wnioski o wygaśnięcie mandatów to zemsta ugrupowania (Dobro Wspólne — red.), z którego odszedł.

Wiadomo też, że Piotr Karpienia ma zamiar zaskarżyć uchwałę rady miasta, jeżeli ta wygasi mu mandat.

W przypadku podjęcia przez Radę Miasta Ełku uchwały stwierdzającej wygaśniecie mandatu, Piotr Karpienia nadal zachowa swoje prawa jako radny. Uchwała tego typu ma jedynie charakter deklaratoryjny, co oznacza, że stwierdza pewien stan, ale go nie tworzy. Wygaśnięcie mandatu radnego następuje z dniem uprawomocnienia się wyroku sądu administracyjnego oddalającego skargę, jeżeli radny taką skargę złoży.

 Aktualizacja: Rada Miasta Ełku wygasiła mandat Piotrowi Karpienia. Ten odwołał się do sądu i przegrał. Wiadomo, też, że Karpienia złożył skargę kasacyjną na wyrok WSA. 

Komentarze

10 Komentarze

  • Podobno przegłosowano wygaśnięcie mandatu Karpieni.

  • Karpienia – człowiek bez honoru, łasy na pieniądze za cenę uczciwości. Nie chcemy takiego radnego.

  • Na innym portalu o radnym napisali, że gra z zespołem „min. raz w tygodniu (a zdarza się że nawet pięć)”, że też ma czas na politykę…

  • A jak głosowała Emilia Górska radna DW, , która raczej mieszka w Chruścielach?

  • Niezłe jaja są w tej radzie, co spotkanie, to niezły cyrk. Najpierw piewca lewicowy opuszcza klub lewicy, bo chciał budować inną, prawdziwą lewicę. Potem nasz ulubieniec, mimo iż słuchał prezesa, opuszcza klub PiS. Następnie klub PO wywala szefa PO, bo ten, i po cichu, i jawnie w głosowaniach, niczym ełcki Kałuża ich zdradzał, bo ponoć dostaje kasę za komisję alkoholową. Teraz donoszą na siebie wzajemnie, bo część udaje że mieszka w Ełku, część chce się dorobić, a części może uda się przy okazji pozbyć, bo nie chcą z DW głosować podwyżek podatków, śmieci, ogrzewanie. To jakaś masakra. Kogo my wybraliśmy?

  • Panie radny Karpienia – jak Panu nie wstyd? Każdy kto Pana zna, wie że Pan mieszka poza miastem. Niech Pan weźmie przykład z radnego Wisowatego i z godnością zrezygnuje. Nikt nie powinien już więcej Pana wybrać na żadne stanowisko skoro taka elementarna uczciwość jest Panu obca.

  • Niezły ten klub Hołowni. Jest 3, będzie jeden. Może jeszcze zdążą razem zaśpiewać? Ciekawe gdzie wtedy przeskoczy skoczek? Bo, że skoczy to pewne!

  • Zemsta COVID-19

  • Po prostu bezczelny. Od dawna wszyscy wiedzą , że mieszka w Oraczach.Śmieje się wyborcom w twarz, czując się bezkarny. Uczciwy człowiek by tak nie postapił..

  • Na swoją radną, która nie mieszka w Ełku, DW nie doniosło, więc coś w tym może być

Comments are closed.