Miasto-gazeta.pl
ełcki portal informacyjny
Dariusz-Dracewicz.jpg

Po interwencji rzecznika prezydent Andrukiewicz musiał zmienić prawo

Do ełckiego Rzecznika Konsumentów Dariusza Dracewicza zgłosiła się mieszkanka, która ze względu na swoją niepełnosprawność narządu wzroku czuła się pokrzywdzona i dyskryminowana przez prawo, które zostało zarządzone przez prezydenta Ełku Tomasza Andrukiewicza.

Sprawa dotyczyła bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. Wg zarządzenia osoby niewidome i ociemniałe mogły jeździć za darmo autobusami MZK pod warunkiem posiadania ważnej legitymacji Polskiego Związku Niewidomych. Pani Aneta (imię zmienione- red.) takowej legitymacji nie posiada. Ma za to orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

— Mimo tego, że posiada orzeczenie o niepełnosprawności, ale nie należy do Polskiego Związku Niewidomych, nie może korzystać z bezpłatnych przejazdów MZK. Za ten stan prawny odpowiada prezydent Ełku, który ustanowił (poprzez zarządzenie), że bezpłatnie korzystać z miejskich linii autobusowych będzie mogła osoba, która posiada legitymację PZN.

— Ponieważ skarżąca takiej legitymacji nie ma, sprawę przekazałem do Rzecznika Praw Obywatelskich z pytaniem: Czy występuje tutaj kwestia nierównego traktowania osób niepełnosprawnych bez legitymacji PZN w stosunku do osób niepełnosprawnych, które zdecydowały się na przynależność do PZN i posiadają odpowiednią legitymację — dodaje rzecznik.

W październiku ubiegłego roku, po interwencji rzecznika konsumentów, Rzecznik Praw Obywatelskich skierował do Urzędu Miasta Ełku pismo z prośbą o wyjaśnienie, sytuacji jednocześnie wskazując, że zgodnie z art. 32 Konstytucji RP wszyscy są równi wobec prawa, a każdy posiada prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Zasada niedyskryminacji i równości zakłada wymóg równego traktowania tzw. podmiotów podobnych, które legitymują się tożsamą cechą konstytutywną — w danej sytuacji relewantną i istotną. Oznacza to, że (co do zasady) zakazane jest nierówne traktowanie podmiotów.

Prezydent Miasta Ełku uznał wątpliwości Rzeczników i wyjaśnił, że zakwestionowany przepis został tak sformułowany, by umożliwić identyfikację oraz przeprowadzić sprawną weryfikację uprawnień pasażerów do bezpłatnych przejazdów ełcką komunikacją miejską. Jednocześnie poinformował, że Urząd Miasta Ełku wprowadzi zmianę przedmiotowego zapisu, rozszerzając listę dokumentów upoważniających osoby z niepełnosprawnością o symbolu 04-O do bezpłatnych przejazdów.

— Cieszę się, Rzecznik Praw Obywatelskich podzielił moje wątpliwości i wezwał do wyjaśnienia w sprawie równego traktowania — dodaje Dracewicz. W wyniku tego prezydent musiał zmienić zarządzenie.

Nowe zarządzenie wchodzi w życie 10 kwietnia tego roku. Oznacza to, że osoby niewidome i ociemniałe posiadające odpowiednie orzeczenie będą mogły korzystać z ełckiej komunikacji miejskiej bezpłatnie, bez legitymacji PZN.

Komentarze

1 Comment

  • Jednak „nie wszystko mogę” MAŁY 🙂 Brawo Rzecznik !!

Comments are closed.