Miasto-gazeta.pl
ełcki portal informacyjny
white and gray background with diagonal lines pattern

Podszywają się pod znajomych na Facebooku i proszą o kody do płatności

Przestępcy włamują się na konta portali społecznościowych, podszywają pod znajomych i proszą o podanie numeru BLIK. Kolejne osoby, które straciły pieniądze w ten sposób, zgłosiły się do policjantów. Osoby te myślały, że pomagają znajomym. Jedna z osób straciła 800 złotych, druga 1600 złotych.
REKLAMA
Prosimy o rozwagę przy przekazywaniu kodów do transakcji internetowych, nawet jeśli osoba podaje się za bliską znajomą czy członka rodziny- apeluje ełcka policja. 

Jak to działa?
Oszuści włamują się do facebookowych kont naszych znajomych. Proszą o podanie kodu BLIK, umożliwiającego dokonanie płatności elektronicznej. Rozsyłają pilne wiadomości z prośbą o pomoc. Tłumaczą na przykład, że właśnie mają ważną przesyłkę do opłacenia. Po przekazaniu pierwszego kodu proszą o następny, tłumacząc, że pierwszy nie jest już aktywny.

Policja radzi:
Jeśli dostaniemy taką informację, upewnijmy się, że to rzeczywiście nasz znajomy prosi o pożyczkę. Po prostu zadzwońmy do niego.
Trzeba mieć świadomość, że ktoś mógł włamać się na konto naszego znajomego i wykorzystując znajomość, chce nas oszukać i okraść. Warto wiedzieć, że w przypadku przekazania kodu BLIK, osoba, która go otrzyma, może praktycznie z każdego bankomatu wypłacić pieniądze bez użycia karty.
Komentarze

1 Comment

  • Normalny człowiek bierze za telefon i dzwoni a idiota podaje kod zlodziejowi, ktory i tak wpadnie predzej czy pozniej

Komentuj i odpowiadaj

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.