FOT. R.SZYMASZKO

Radni opozycyjni zablokowali podwyżki za miejskie żłobki. Przynajmniej na razie

Ełcki ratusz planował podniesienie opłaty za pobyt stały dzieci w miejskich żłobkach oraz opłaty żywieniowej. Jednak do głosowania nad podwyżkami nie doszło, bo radni zdjęli uchwałę z porządku obrad.

Wzrost kosztów utrzymania placówek, a także regulacja wynagrodzeń pracowników – to główne powody dla podniesienia opłat. Wg propozycji opłata stała miałaby wzrosnąć z 230 zł do 350 zł. Natomiast opłata za wyżywienie z 8 zł do maksimum 15 zł (określenie stawki za wyżywienie należy do dyrektora placówki, jednak nie będzie ona mogła być wyższa niż 15 zł za dzień). Podwyżka miałby obowiązywać od 1 listopada 2022 r.

Zdaniem radnych opozycyjnych podwyższanie opłat miejskich przy rosnących kosztach utrzymania (gaz, prąd, ogrzewanie) jest na ten moment niewłaściwe. 12 głosami za przy 9 głosach przeciwnych radni zdjęli projekt uchwały z porządku obrad.

Jednak do tematu chcą powrócić w czerwcu przyszłego roku.

W Ełku funkcjonują dwa żłobki publiczne: Miejski Żłobek nr 1 i nr 2 (nowy). Rodzice dzieci, które „chodzą” do żłobka nr 2 są zwolnieni z całkowitych opłat do czerwca 2023. „Darmowy” żłobek możliwy jest dzięki projektowi pt. „Utworzenie nowych miejsc żłobkowych w Ełku”.

Dofinansowanie pobytu w żłobku

1 kwietnia br. weszło w życie nowe rozwiązanie dla rodzin z małymi dziećmi, czyli dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.

Dofinansowanie wynosi maksymalnie 400 zł miesięcznie – ale nie więcej niż rodzic płaci za pobyt stały. Jeżeli ta opłata wynosi mniej, to dofinansowanie również będzie odpowiednio mniejsze.

Z dopłaty do żłobka mogą skorzystać rodziny, które nie korzystają z RKO.

Rodzinny kapitał opiekuńczy przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, o ile spełni ono kryterium wieku – od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia. To 500 złotych miesięcznie przez dwa lata lub tysiąc złotych miesięcznie przez rok – w sumie nawet 12 tys. zł. Pieniądze wypłacane są rodzicom i oni sami decydują, na co je przeznaczyć.