Miasto-gazeta.pl
ełcki portal informacyjny

Samorządni realnie. Mieszkańcy chcą zmiany nazwy ronda Nalborskiego

Z inicjatywy grupy ełczan na najbliższej sesji Rady Miasta Ełku stanie uchwała dotycząca zmiany nazwy ronda przy ulicy Grajewskiej, Przemysłowej, Kilińskiego.

26 czerwca 2007 r. ełcka rada podjęła uchwałę, która dla ww. ronda nadała nazwę Czesława Nalborskiego. Jednak jak informuje Stefan Marcinkiewicz rada opierała się na fałszywych przesłankach dotyczących biografii Czesława Nalborskiego.

—  W tamtym czasie wiedza na temat Cz. Nalborskiego pochodziła z prozy Aleksandra Omiljanowicza, wspomnień Władysława Świackiego oraz źródeł im pochodnych (np. artykuł biograficzny autorstwa ks. Kazimierza Kułakowskiego). Nie przeprowadzono badań historycznych sensu stricte — mówi Marcinkiewicz.

W związku z wątpliwościami co do zasług Nalborskiego grupa ełczan, z inicjatywy Stefana Marcinkiewicza i Zbigniewa Achramowicza, postanowiła zebrać podpisy mieszkańców pod wnioskiem dotyczącym zmiany nazwy ronda.

Zebrane podpisy oraz propozycję mieszkańcy przedłożyli radnym miejskim, którzy w ich imieniu złożyli formalny wniosek do przewodniczącego rady. Aby wesprzeć mieszkańców i ułatwić inicjatywę obywatelską pod wnioskiem podpisało się, w imieniu całego klubu KOL, trzech radnych: I. Dzienisiewicz, K.Wiloch, D. Dracewicz.

Teraz propozycja, już w formie uchwały, będzie głosowana na najbliższej sesji, 25 listopada. Rondo wg propozycji miałoby otrzymać nazwę 9 Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej.

  Fragment z uzasadnienia uchwały. Pełną treść znajdziecie tutaj 

Warto pamiętać, że zasługi Cz. Nalborskiego zostały ujawnione przez Aleksandra Omiljanowicza (1923-2005), byłego funkcjonariusza Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Suwałkach, Nidzicy i Iławie — czołowego literata czasów ministra M. Moczara na Białostocczyźnie i regionalnego realizatora polityki historycznej PRL.

W 2003 r. Omiljanowicz został skazany na cztery i pół roku więzienia za torturowanie i prześladowania członków organizacji Wolność i Niezawisłość. Czyny Czesława Nalborskiego opisał Omiljanowicz w artykułach prasowych oraz książkach wydawanych w Polsce i ZSRR. W 1974 r. opowiadanie „Widmo śmierci” Omiljanowicza zyskało adaptację w Teatrze Polskiego Radia. Cz. Nalborskiego grał znany aktor – Janusz Bukowski. Wskutek odgórnych decyzji Nalborski stał się bohaterem Polski Ludowej. Dzięki lojalnemu stosunkowi do PRL i współpracy z władzą mógł nawet wyjechać do Londynu w 1973 r. (!).

 O Nalborskim pisaliśmy wcześniej :

Samorządni realnie – to hasło pod którym będziemy opisywać inicjatywy ełczan. Pomysłodawcą zwrotu jest ełczanin Adam Waszkiewicz. Zapraszamy wszystkich mieszkańców naszego powiatu do zgłaszania nam swoich inicjatyw. Chętnie je opublikujemy.

Komentarze

7 Komentarze

  • Miałem okazję rozmawiać z Panem Wiśniewskim gdy odwiedziłem go w grajewskiej Izbie pamięci 9 Pułku Strzelców Konnych i Pan W opowiedział mi o tym Nalborskim że to lipa,,,9PSK z Grajewa interesowałem się bo w bitwie na Grzędach zginął mój stryj Stefan którego nazwisko jest upamiętnione na obelisku.

  • Dlaczego nikt nie śmiał tknąć tego tematu gdy komuna miała się dobrze?Rozumiem,,,czapa groziła,,,a dziś w dobie pisowskiej demokracji już można?

  • Tak szybko nie cieszyłbym się, bo podobno w 9 pulku strzelców konnych był jeden gość, co nie tak robił jak trzeba. Dokumenty historyczne trzeba dokładnie przejrzeć bo zaraz znowu trzeba będzie tabliczki wymieniac. chociaż z drugiej strony radni będą mieli znow o czym dyskutowac. A mogli po prostu nazwać : Rondo południowe.

  • Panowie radni zmieniliście nazwę ronda a teraz zajmijcie się Energoutimą , zakład truje mieszkańców !!!!!!!!!!!

  • A może tak im. walczących macic

    • Była szansa milczeć, a tak wszyscy się dowiedzieli, żeś cymbalisko patentowane.

  • artykuły , a nawet tytuł artykułu zaczerpnięte zostały z pewnego publicznego forum, na którym ełczanie z całej Polski ( i nie tylko) toczyli gorące dyskusje o przeszłości swojego miasta . W wyniku wymiany zdań wyszła na jaw mistyfikacja , a mimo to nazwano rondo jak nazwano jakby nie było gdzie spytać o przeszłość .
    Warto może ujawnić inicjatorów tamtej inicjatywy nadania imienia ronda , tak dla jasności sprawy .
    Mam nadzieję ,że Radni staną na wysokości zadania.

Comments are closed.