Rodzice z Warmii i Mazur nie spieszą się z wysyłaniem wniosków o 800+

Rodzice z Warmii i Mazur nie spieszą się z wysyłaniem wniosków o 800+. W porównaniu z ubiegłym rokiem liczba złożonych wniosków jest niższa o około 37 tysięcy. W całym kraju brakuje jeszcze około 100 tysięcy wniosków. Jeśli rodzice złożą wniosek w czerwcu, mogą spodziewać się wypłaty pieniędzy najpóźniej do końca sierpnia z wyrównaniem za czerwiec i lipiec.

Nowy okres rozliczeniowy w programie 800 plus rozpoczął się 1 czerwca tego roku i potrwa do 31 maja 2025 r. Rodzice, którzy chcą otrzymywać świadczenie, powinni złożyć wniosek.

Anna Grabowska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim, podkreśla, że warto złożyć wniosek jeszcze w czerwcu, aby otrzymać wyrównanie za czerwiec i lipiec. Jeśli wniosek wpłynie w lipcu, rodzic straci świadczenie za czerwiec, z wyjątkiem rodziców nowo narodzonych dzieci, którzy mają trzy miesiące od narodzenia dziecka na złożenie dokumentów.

Rodzice mogą sprawdzić, czy złożyli wniosek, logując się na PUE ZUS, gdzie w zakładce „Rodzina 800+” mogą sprawdzić stan obsługi wniosku. Jeśli rodzic lub opiekun złożył wniosek przez bankowość elektroniczną, lub portal Emp@tia, konto na PUE zostało założone automatycznie, a dane do logowania przesłane na wskazany adres e-mailowy.

Świadczenie 800 plus przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów, i jest przekazywane jedynie w formie bezgotówkowej na rachunek bankowy.